Ogromne zyski i brak płynności

Maria Trepińska
22-12-2004, 00:00

Górnictwo zanotowało rekordowe przychody i zyski. Nie jest to wyłącznie efekt świetnej koniunktury.

Resort gospodarki podsumował wyniki górnictwa węgla kamiennego po dziesięciu miesiącach. Branża wypracowała rekordowe przychody, o ponad 30 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wyniosły one 15,1 mld zł.

Jak na drożdżach

Wzrost przychodów to efekt wyższych cen na rynku krajowym (o 30,34 zł na tonie) i zagranicznym (o 99,65 zł/t). Wpływy ze sprzedaży były większe o 3,7 mld zł. Wydobycie spadło w tym czasie o 1,6 mln ton węgla i wyniosło 82 mln ton, a zatrudnienie o 8,1 tys. osób — do 128 tys. osób.

Na koniec października branża wykazała rekordowy zysk netto ponad 1,7 mld zł. W analogicznym okresie roku ubiegłego strata wynosiła 2,2 mld zł.

— Zwracam uwagę, że wypracowany zysk branży jest nie tylko efektem panującej na rynku koniunktury, ale także prowadzonej od kilku lat konsekwentnie restrukturyzacji. Trzeba też pamiętać, że kopalnie zostały oddłużone na blisko 18 mld zł — podkreśla Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Na koniec października zobowiązania spółek węglowych wynosiły 7,1 mld zł, przy należnościach 2,2 mld zł. Długi Kompanii Węglowej, największego gracza w branży — skupiającego 20 kopalni, sięgały 4,4 mld zł.

Długi czekają

W ocenie resortu gospodarki branża nadal nie ma płynności finansowej, chociaż jej wskaźniki poprawiły się. Co prawda spółki węglowe na bieżąco regulują zobowiązania publicznoprawne, jednak wiszą nad nimi odroczone długi, w sumie 2,6 mld zł. Kompania Węglowa na przykład powinna od 1 stycznia 2005 r. zacząć spłacać 1,9 mld zł zobowiązań wobec ZUS. O 0,5 mld zł — do 12,5 mld zł — wzrosły także koszty działalności operacyjnej branży. Zdaniem Maksymiliana Klanka, prezesa Kompanii Węglowej, wynikają one głównie z wyższych cen stali, niezbędnej do produkcji maszyn i urządzeń górniczych.

— Na koniec roku wyniki górnictwa powinny być jeszcze lepsze, bo rośnie też efektywność produkcji — uważa Janusz Olszowski.

W branży funkcjonują trzy spółki skupiające kopalnie: Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa oraz dwie samodzielne kopalnie: Budryk i Bogdanka.

OKIem eksperta

Zmowa producentów?

Ceny węgla w tym roku mocno poszybowały w górę. Generalnie wyższe były w eksporcie niż w kraju. Wiele wskazuje na to, że 2005 r. powinny się ustabilizować. Jednak tegoroczny wzrost cen bardzo odczuli indywidualni konsumenci, zwłaszcza kupujący węgiel gruby i koks do ogrzewania domów. Jeśli ceny nadal będą rosnąć, mogą się zwrócić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o wyjaśnienie, czy nie nastąpiła zmowa cenowa producentów.

Wiesław Blaschke kierownik Zakładu Ekonomiki Badań Rynku Paliw Energetycznych PAN

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ogromne zyski i brak płynności