OIGPM apeluje o niższe cła do Rosji

Wojciech Twardziak
11-03-2002, 00:00

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli nie rezygnuje z walki o zmianę taryf celnych na meble sprzedawane do Rosji. Tym razem problemem chce zainteresować Krajowy Komitet Celny Federacji Rosyjskiej.

Polskie firmy meblarskie, które po kryzysie rosyjskim straciły ten rynek, uparcie próbują tam wrócić.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wystosowała 4 marca pismo dotyczące zniesienia barier celnych, które drastycznie ograniczają eksport do Rosji. Dokument trafił do Krajowego Komitetu Celnego Federacji Rosyjskiej. Izba argumentuje, że otwarcie rosyjskiego rynku nie doprowadzi do zahamowania rozwoju tamtejszego przemysłu, o czym „dobitnie świadczy przykład Polski”.

Rosyjskie stawki celne są bardzo wysokie. Opłaty wwozowe wynoszą 20 proc. wartości towaru, jednak nie mniej niż 0,4-1,4 EUR za kilogram.

W połowie grudnia ubiegłego roku izba wystąpiła do Jacka Piechoty, ministra gospodarki, z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do złagodzenia taryf celnych. Jedynym konkretem ze strony resortu są rozmowy prowadzone w ramach procesu akcesyjnego Rosji do WTO.

— Staramy się wynegocjować jak najkorzystniejsze taryfy. Rosja deklaruje, że w momencie wstąpienia do WTO zniesie cła wagowe. Jednak jej akcesja może nastąpić dopiero za dwa-trzy lata — mówi Urszula Mirska-Strębska z Departamentu Stosunków Gospodarczych z Zagranicą MG.

Izba pokłada też duże nadzieje w styczniowej wizycie w Polsce Władimira Putina.

— Chcemy naświetlić problem rządom obu krajów, a jednocześnie ukazać obustronne korzyści, jakie mogą czerpać Polska i Rosja w przypadku uzyskania porozumienia w sprawach ceł. Zależy nam na tym, by stało się to jeszcze przed wstąpieniem Rosji do WTO — mówi Maciej Formanowicz, prezes OIGPM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Twardziak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OIGPM apeluje o niższe cła do Rosji