Czytasz dzięki

Ojciec zjednoczenia

opublikowano: 29-06-2015, 00:28

Urodził się w Luksemburgu, dorastał w niemieckiej Lotaryngii, ale politykiem był francuskim. Po doświadczeniach dwóch wojen światowych wiedział, że tylko ścisła współpraca gospodarcza państw europejskich uchroni kontynent przed nową wojną.

Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 roku w Clausen w Wielkim Księstwie Luksemburga skąd pochodziła jego matka. Ojciec zaś uważał się za Lotaryńczyka i choć obywatelstwo niemieckie przyznano mu wbrew jego woli, zachował je i przekazał swojemu synowi. Dzięki temu mógł on bez przeszkód ukończyć studia prawnicze na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

Robert Schuman, fotografia prasowa z 1929 r.
Robert Schuman, fotografia prasowa z 1929 r.
Agence Meurisse, domena publiczna

Kiedy Lotaryngia po I wojnie światowej powróciła w granice Francji, Schuman zaangażował się w działalność polityczną już w 1919 r. zdobywając mandat do francuskiego parlamentu - Zgromadzenia Narodowego. Sprawował go aż do 1940 r., kiedy kolaborujący z Niemcami rząd francuski Vichy umieścił go w areszcie domowym. Z uwięzienia jednak uciekł i przyłączył się do ruchu oporu.

Po wojnie karta partyzancka dała mu autorytet, którego brakowało wielu innym politykom francuskim. W drugiej połowie lat 40. dwukrotnie pełnił urząd premiera, a w latach 48-53 ministra spraw zagranicznych Republiki. Funkcję szefa rządu pełnił krótko, ale miał znaczne osiągnięcia w polityce międzynarodowej – jako premier sprawił, że Francja stała się największym beneficjentem pomocy amerykańskiej w ramach planu Marshalla, a ponadto przyczynił się do silnego zaangażowania Francji w utworzoną w 1948 roku Organizację Europejskiej Współpracy Gospodarczej zajmującej się wdrażaniem tego planu. 

Schuman zawdzięcza jednak rozgłos inicjatywie pojednania francusko-niemieckiego na bazie przemysłu ciężkiego. Inicjatywę tę zaproponował mu jego doradca Jean Monnet (1888–1979).

Dziewiątego maja 1950 roku Schuman, pełniący wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych, przedstawił koncepcję, nazwaną później jego imieniem, która stała się podstawą utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Euratomu – fundamentów Unii Europejskiej.

W 1958 r. został wybrany pierwszym przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - dzisiejszego Parlamentu Europejskiego. 

Zmarł 4 września 1963 roku w swoim wiejskim domu w Scy-Chazelles 5 km od Metz. Początkowo został pochowany na miejscowym cmentarzu; potem jego prochy przeniesiono do pobliskiego kościoła.

Był człowiekiem niezwykle wierzącym i zaangażowanym w działalność Kościoła. W 2004 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane