Ojcowie z dłuższym urlopem na dziecko

DI, DGP
opublikowano: 28-12-2010, 09:32

Mężczyźni, którzy po 8 stycznia 2011 roku zostaną ojcami, będą mogli skorzystać z dwóch, a nie jednego tygodnia urlopu ojcowskiego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wystarczy, jeśli wstrzymają się z wykorzystaniem przysługującego im tygodnia urlopu ojcowskiego (należy z niego skorzystać przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia). Gazeta wyjaśnia, że od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego wzrasta do dwóch tygodni. Jeśli więc rozpoczną urlop 26 grudnia 2011 roku jego ostatni dzień przypadnie 1 stycznia 2012 roku. A wtedy, zgodnie z przepisami, można go wydłużyć o kolejny tydzień. Pracownik zdąży zatem wykorzystać dwa tygodnie urlopu jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia (stanie się to po 8 stycznia 2011 roku).

Z urlopu ojcowskiego korzystają nieliczni ojcowie.
Z urlopu ojcowskiego korzystają nieliczni ojcowie.
None
None

Od początku tego roku do końca października z urlopu ojcowskiego skorzystało tylko około 6 procent uprawnionych. Znaczna część z nich straciła już do niego prawo. Zdaniem ekspertów, niechęć do korzystania przez ojców z przysługujących im dodatkowych uprawnień najczęściej wynika z lęku przed utratą pracy lub pogorszeniem jej warunków. Eksperci uważają, że częściej zdarza się to w małych firmach, bo ci pracodawcy mają większy problem z zastąpieniem pracownika korzystającego z urlopu - czytamy w "Dzienniku".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, DGP

Polecane