Okazje na Catalyst już się skończyły

  • Emil Szweda
opublikowano: 24-05-2020, 22:00

Okres wzrostu rentowności obligacji korporacyjnych minął już kilka tygodni temu, a teraz rentowności wróciły w większości do dawnych lub nawet wyższych poziomów niż przed pandemią. Atrakcją pozostała premia względem lokat i skarbówek.

Jeśli na Catalyst można natrafić jeszcze na obligacje z dwucyfrową rentownością, to raczej są to papiery zapadające za kilka lat (lub kilka tygodni, ale wówczas rentowność jest właśnie skutkiem bliskiego terminu wykupu, a nie znacznego dyskonta) i dotyczą firm, których obligacje notowane były nisko także przed pandemią. Warto jednak zwrócić uwagę, że np. obligacje Getin Noble Banku notowane są obecnie wyżej niż w lutym — w przypadku banku kryzys paradoksalnie może bardziej przybliżyć do spełnienia wymogów kapitałowych niż czas prosperity. Jeśli spojrzeć na tabelę notowań, to wiele papierów notowanych jest nadal poniżej nominału, ale wynika to przede wszystkim z dostosowania rentowności do obniżonych stawek WIBOR. Utrzymanie wcześniejszych cen oznaczałoby często brak premii lub tylko niewielką premię względem papierów skarbowych.

O ile poławiacze okazji byliby już dziś na Catalyst spóźnieni, o tyle rynek wciąż ma szansę — i to może nawet większą niż przed trzema miesiącami — przyciągnąć inwestorów poszukujących rentowności. Premia względem lokat bankowych o oprocentowaniu bliskim zera i nisko oprocentowanych obligacji oszczędnościowych wzrosła. Być może kilka miesięcy temu zysk rzędu 3-4 proc. rocznie za obligacje z terminem wykupu za pół roku nie był wart podejmowanego ryzyka, skoro za ten sam okres skarb państwa płacił 1,5 proc. odsetek, ale od maja jest to 0,5 proc., zaś przy papierach o dłuższym terminie nie można być już pewnym tego, że wysoka inflacja utrzyma się w przyszłym roku (a jest to warunek otrzymania wyższego oprocentowania obligacji indeksowanych inflacją). Po prawdzie również na Catalyst dłuższy termin nie jest specjalnie premiowany — rentowność obligacji Kruka sięga 5 proc. z plusem niezależnie od tego, czy zapadają one w roku 2021 czy 2024. Podobnie z papierami GNB i innych. Tylko w niektórych przypadkach premia za dłuższy termin wciąż jest wyraźna, ale chodzi często nie tyle o przewidywalność warunków biznesowych w perspektywie dwóch, trzech lat, co raczej o miejsce w kolejce do wykupu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Catalyst jest rynkiem zbyt płytkim, by premie względem lokat i papierówskarbowych mogły przyciągnąć inwestorów instytucjonalnych. Ci potrzebują rynku pierwotnego, ale jak często bywa w takich przypadkach, nikt nie chce być pierwszym do przetestowania nowych warunków. Może to — w obecnych warunkach — wzbudzać podejrzenia o wysychanie płynności. Dlatego ten, kto może sobie na to pozwolić, zapewnia, że wykupy zrealizuje i bez refinansowania, jeśli warunki do przeprowadzania emisji nie będą sprzyjające. Szkoda, bo wiarygodność buduje się najlepiej wtedy, kiedy przeprowadza się emisje bez noża przy gardle. Osobnym problemem jest głębokość kieszeni funduszy dłużnych, ale można założyć, że największe odpływy w przypadku funduszy obligacji korporacyjnych już ustały, pojawiły się też także dodatnie stopy zwrotu w ujęciu miesięcznym, kwartalnym i od początku roku, co powinno przynajmniej ustabilizować sytuację, a z czasem być może skłonić inwestorów do powrotu, choć bez wątpienia rynek akcji ma tu większą siłę przyciągania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane