Czytasz dzięki

Okna mają nadal rosnąć

opublikowano: 01-01-2020, 22:00

Sytuacja w branży stolarki otworowej jest i będzie dobra — uważają producenci. Nie oznacza to, że nie dostrzegają niepokojących sygnałów.

Jesienią analitycy Banku Santander ostrzegali, że eksport, który jest motorem dla polskiej branży okien i drzwi, już zwalnia, a w 2020 r. wyhamuje jeszcze bardziej. Janusz Komurkiewicz, wiceprezes firmy Fakro i szef Związku Polskie Okna i Drzwi, uspokaja, mówiąc, że sektor wciąż rośnie i to w niemałym tempie. Nie jest to więc ani stagnacja, ani tym bardziej kryzys.

— Być może czeka nas globalne spowolnienie gospodarcze — przyznaje jednak Leszek Gierszewski, prezes Druteksu, jednego z największych polskich producentów i eksporterów okien.

Niemal pewny jest według niego wzrost kosztów działalności. Czy to zagrożenie dla przedsiębiorstwa z Bytowa?

— Z pewnością doskonale sobie poradzimy. Paradoksalnie, nasze doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że w takich sytuacjach rośliśmy nawet w siłę i rozwijaliśmy się jeszcze dynamiczniej — twierdzi Leszek Gierszewski.

Prezes spodziewa się, że 2020 r. będzie dla jego firmy dobry i Drutex osiągnie kolejny rekord sprzedaży. Na dobrą sytuację na rodzimym rynku — jako alternatywę dla eksportu — wskazuje Jacek Siwiński, prezes Veluksa Polska.

— Koniunktura na polskim rynku budownictwa mieszkaniowego jest dobra i sądzimy, że w 2020 r. trendy znacząco się nie zmienią — ocenia menedżer.

Dowodem jest liczba pozwoleń na budowę i to, że deweloperzy nie mają kłopotów ze sprzedażą lokali. Dobrym sygnałem jest też wyraźnie rosnący rynek renowacji. Tu znaczenie ma coraz wyższa świadomość Polaków odnośnie do efektywności energetycznej czy wpływu warunków mieszkaniowych na zdrowie. Prezes Veluksa Polska spodziewa się nawet przyspieszenia tempa renowacji budynków jednorodzinnych.

— Wąskim gardłem i czynnikiem hamującym jest dostępność wykonawców — ocenia Jacek Siwiński. Stąd wzrost cen usług. Zdaniem prezesa w branży stolarki budowlanej 2020 będzie rokiem przygotowań do kolejnych zmian związanych z coraz ostrzejszymi wymaganiami dotyczącymi energooszczędności okien.

— Branża często przestrzega, że nie jest to właściwy kierunek. Rosnące wymagania to znaczne podniesienie kosztów inwestorów przy względnie małych korzyściach. Ponadto, jak wynika z kontroli prowadzonych przez organy nadzoru budowlanego, wiele materiałów budowlanych już dziś nie trzyma deklarowanych przez producentów parametrów. Zaostrzenie wymagań wobec nieskuteczności ich egzekwowania pogłębi tylko problem — ocenia szef polskiego Veluksa.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane