Oko w oko z łosiem

Agata Hernik
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Cudze chwalicie…

Sukiennice, Krupówki czy sopockie molo widział chyba każdy. Kolejny weekend warto spędzić w miejscu, którego się jeszcze nie zwiedziło. A zachwycających i mało znanych miejscowości w Polsce nie brakuje.

Wielbicieli historii i architektury z pewnością zaciekawią zamki albo ich pozostałości. Jest co oglądać, ponieważ mamy prawie pół tysiąca budowli tego typu, nie licząc pałaców i rezydencji.

Jak dolina Loary

Szczególnie wart uwagi jest — do niedawna znany wyłącznie koneserom — szlak turystyczny Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej, łączący Karkonosze z Rudawami Janowickimi (rozciąga się od Jeleniej Góry przez Staniszów, Łomnicę, Wojanów i Karpniki).

W dolinie znajdują się 22 pałace. Wśród nich — gotyckie budowle obronne, renesansowe dwory i barokowe pałace. Dolina ubiega się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Trudno nie docenić takiego bogactwa architektonicznego, tym bardziej że otacza go wyjątkowo malowniczy park. Dolinę szczególnie upodobali sobie zakochani, a także… wielbiciele deseru tiramisu, podawanego w Pałacu Paulinum na tarasie z widokiem na Śnieżkę.

Ale w poszukiwaniu historii nie trzeba jechać aż na Dolny Śląsk. Można na przykład wstąpić do szkoły rycerskiej działającej w czternastowiecznej krzyżackiej twierdzy — na zamku w Golubiu-Dobrzyniu nad Drwęcą. Słuchacz szkoły opanuje tajniki walki na miecze i topory, nauczy się zbierać pierścienie, jadąc konno, i dowie się, jak pokonać Saracena.

Z dala od cywilizacji

Nie od dziś wiadomo, że Krainę Tysiąca Jezior najlepiej oglądać z pokładu łódki. Jednak szczury lądowe nie są skazane na Mikołajki i Giżycko. Trudy dojazdu wąskimi i krętymi drogami w bardziej odludne miejsca wynagrodzą im widoki i święty spokój, które czekają u kresu podróży. Przez ostatnie lata Mazury obrosły gospodarstwami agroturystycznymi i przytulnymi pensjonatami, nierzadko zaaranżowanymi w zabytkowych budowlach, na przykład młynach albo spichlerzach. Wprawdzie nie uświadczy się tam internetu, a i o zasięg telefonu komórkowego może być trudno, jednak te niedogodności powinien wynagrodzić kontakt z nieskażoną naturą.

Ornitolodzy amatorzy mogą wypatrywać ptaków, rowerzyści mają nieograniczony niemal wybór tras wycieczek, a pływacy — rzut kamieniem do jeziora.

W ostoi przyrody

Na co dzień mało kto ma szansę i czas odwiedzić jakiś park narodowy. Większość z nas ostatnio była w którymś z nich ze szkolną wycieczką. Warto więc odnowić znajomość z dziką florą i fauną.

Biebrzański Park Narodowy jest największym tego typu rezerwatem w Polsce i jednym z największych w Europie. W parku zachowała się przyroda niemal niezmieniona działalnością człowieka, nie oznacza to jednak, że nie ma w nim co robić. Na gości czeka 29 km szlaków konnych, kilkaset kilometrów ścieżek pieszych i, oczywiście, kajakowe spływy Biebrzą. Łączna długość szlaków kajakowych to aż 223,2 km. Sprzęt wodny można wypożyczyć na miejscu, więc nie trzeba się kłopotać transportem kajaka. Można też skorzystać z usług przewodnika, który chętnie podzieli się wiedzą i zamieni spacer po mokradłach w fascynującą przygodę rodem z filmów przyrodniczych. Nie ma szans natknąć się na szlaku na budy z hot-dogami, można za to spotkać łosia. A o takie spotkanie o wiele łatwiej nad Biebrzą niż gdziekolwiek indziej.

Gdzie nocować

Zamki i pałace

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Filia w Jeleniej Górze Pałac Paulinum, Jelenia Góra, od 320 zł za pokój 2 os.

www.paulinum.pl

Zamek Golubski, Golub-Dobrzyń

Od 80 zł za pokój 2 os.

www.zamekgolub.pl

Mazury

Siedlisko Morena, Stare Juchy

W sezonie od 390 zł za pokój 2 os.

www.siedliskomorena.pl

Młyn Klekotki, Godkowo

W sezonie od 350 zł za dobę

www.hotelmlynklekotki.pl

Biebrzański Park Narodowy

Pokoje gościnne w leśniczówce Grzędy - 6 pokoi, 16 miejsc/cały rok

Osowiec-Twierdza — leśniczówka - 4 pokoje, 9 miejsc/sezon Od 50 zł za pokój 2 os.

www.biebrza.org.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu