Czytasz dzięki

Okoński: Liczymy na wsparcie prezydenta dla mieszkaniówki

opublikowano: 13-07-2020, 05:32

Prezydent powinien być aktywny i motywować rząd zmian prawa korzystnych dla inwestycji mieszkaniowych – mówi Zbigniew Wojciech Okoński, prezes spółki Robyg.

Bardzo nam zależy, by prezydent był aktywny w zakresie inicjatyw legislacyjnych, własnych oraz kierowanych do rządu – jako elementów wsparcia rozwoju gospodarczego kraju i kolejnych ułatwień dla obywateli. Prezydent powinien motywować rządzących do efektywnego działania i wprowadzania dobrych rozwiązań prawnych.

W zakresie lepszego dostępu Polaków do mieszkań – należy przypomnieć, że w Polsce nadal brakuje około 2,5 mln mieszkań – bardzo ważne są inicjatywy, które przyspieszą inwestycje mieszkaniowe w naszym kraju. Pierwszą kwestią jest wyraźne uproszczenie uciążliwych procedur administracyjnych – w szczególności dotyczących decyzji środowiskowych, które przedłużają procesy budowlane nawet o rok.

Drugą ważną inicjatywą jest zachęcenie minister rozwoju do wydania niezwykle potrzebnego rozporządzenia, które precyzyjnie określiłoby strefę śródmiejską. Obecna niejasna sytuacja prawna sprawia liczne problemy związane z oświetleniem inwestycji i osiedli. Pomogłoby to uniknąć mylących interpretacji i tym samym przyspieszyć realizowane inwestycje. To przykład niewielkiej inicjatywy legislacyjnej, która w istotny sposób wpłynęłaby na życie społeczeństwa.

I wreszcie bardzo ważna kwestia – czyli pilne wprowadzenie nowego programu, który wspierałby młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. Wcześniej realizowane np. „Mieszkanie dla młodych” miało bardzo pozytywny wpływ na możliwości osób młodych – obecnie brakuje takiej inicjatywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane