Okrągły ratunkowy stół w Lesznie

PAP
opublikowano: 03-02-2011, 14:00

Zarząd Sumitomo Electric Wiring Systems - Polska (SEWS) w Lesznie (Wielkopolska) chce zwolnić 950 pracowników produkcyjnych - poinformował w czwartek PAP zastępca dyrektora fabryki w Lesznie Andrzej Czarnul.

Zakłady SEWS-Polska sp. z o.o., część japońskiej grupy Sumitomo, produkują wiązki elektryczne dla samochodów, głównie dla Toyoty. Zapowiadane zwolnienia wiążą się z mniejszym popytem na rynku motoryzacyjnym.

Bezrobocie w powiecie leszczyńskim po zwolnieniach w SEWS może zbliżyć się do 10 proc.
Bezrobocie w powiecie leszczyńskim po zwolnieniach w SEWS może zbliżyć się do 10 proc.
None
None

"Nie mamy zamówień na dalszą produkcję. Wiem, że nie będzie tych zamówień w najbliższym czasie, dlatego zwalniamy pracowników, pozostała część produkcji zostanie przeniesiona do fabryki w Rumunii" - powiedział PAP Andrzej Czarnul.

Pracownicy produkcji mają być zwolnieni do końca czerwca 2011 r. W zakładzie w Lesznie zostanie dział techniczny i wsparcia technicznego, który zatrudnia ok. 50 osób.

W związku z zapowiedzianymi zwolnieniami w przyszłym tygodniu w Lesznie odbędzie się zorganizowany przez NSZZ Solidarność "okrągły stół", który ma wypracować sposoby pomocy dla zwalnianych pracowników.

"Wezmą w nich udział związkowcy, samorządowcy oraz przedstawiciele powiatowego i wojewódzkiego urzędu pracy" - poinformowała PAP rzecznik zarządu regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska Barbara Napieralska.

Bezrobocie w powiecie leszczyńskim w 2010 r. wynosiło 8 proc., po zwolnieniach w SEWS może zbliżyć się do 10 proc.

W 2009 r. japoński koncern zlikwidował inną fabrykę SEWS-Polska w Rawiczu (Wielkopolska). Wtedy zatrudnienie straciło ok. 1200 osób. Dla tych, którzy nie znaleźli nowej pracy UE przekazała pomoc w ramach "Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane