Okrągły rekord na rynku biurowym

opublikowano: 02-07-2018, 22:00

W Polsce znajduje się już 10 milionów mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Jak podliczyła firma Savills, na 10 milionów mkw. całkowitych zasobów biurowych w Polsce składa się prawie 5,4 mln mkw. powierzchni w Warszawie i ponad 4,6 mln mkw. w ośmiu stolicach regionów (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin). Do osiągnięcia tego przyczyniły się budynki oddane do użytku od początku 2018 r. Do największych należą: Olivia Star w Gdańsku, Sagittarius Business House we Wrocławiu, Proximo i Equator IV w Warszawie, a także O3 Business Campus III w Krakowie, Spokojna 2 w Lublinie i .KTW I w Katowicach.

— W nieco ponad osiem lat podwoiliśmy całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej, co pozwoliło nam przekroczyć 10 mln mkw. To dowodzi imponującego tempa rozwoju polskiego rynku — twierdzi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

W pogoni za Europą

Zdaniem Tomasza Burasa, rosnąca pozycja naszej gospodarki pozwala nam porównywać się do miast Europy Zachodniej. W tym kontekście Polska ma nadal sporo do nadrobienia. Zachowując dzisiejszą dynamikę, przez 10 najbliższych lat nasz rynek biurowy powinien przekroczyć 24 mln mkw. To jednak wciąż niewiele więcej niż obecne zasoby Monachium, które jest największym rynkiem biurowym w Niemczech. Zdecydowanie ponad połowa całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce powstała w ostatnich 10 latach.

W tym czasie Warszawa niemal podwoiła podaż biur. W stolicach regionów jest ponad trzy razy więcej biur niż w 2008 r. Dla porównania, w tym czasie zasoby powierzchni biurowej wzrosły w Madrycie z 12,1 mln mkw. do 13,1 mln mkw., czyli o 8 proc., w Berlinie z niemal 18,4 mln mkw. do prawie 19,6 mln mkw. (7 proc.), a w Brukseli z 12,8 mln mkw. do 13 mln mkw. (2 proc.). W Warszawie wciąż jest ponad dwa razy mniej powierzchni biurowej niż w Wiedniu czy Sztokholmie i nawet ponad cztery razy mniej niż w Monachium.

Regiony dyktują tempo

Jeszcze 10 lat temu całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we wszystkich głównych miastach w Polsce były ponad dwukrotnie mniejsze (około 1,4 mln mkw.) niż zasoby samej Warszawy (prawie 3 mln mkw.). W całym kraju, łącznie ze stolicą, było wówczas mniej biur niż dzisiaj w stolicach regionów. Od pięciu lat w regionach przybywa co roku więcej biur aniżeli w Warszawie. Obecnie powierzchnia biurowa w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Szczecinie stanowi około 46 proc. wszystkich nieruchomości w tym sektorze w Polsce, ustępując Warszawie jedynie o około 777 tys. mkw. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy