Olimpiada kością niezgody

MEW
opublikowano: 20-08-2008, 00:00

TVP chce pozwać TVN i Polsat za nielegalną, jej zdaniem, transmisję olimpiady. Zemsta za Euro 2008?

TVP chce pozwać TVN i Polsat za nielegalną, jej zdaniem, transmisję olimpiady. Zemsta za Euro 2008?

Zarząd Telewizji Polskiej chce pozwać TVN i Polsat. Powodem ma być nielegalne, według TVP, wykorzystywanie przez te stacje skrótów z igrzysk olimpijskich w Pekinie.

— Skierowanie sprawy do sądu to kwestia kilku dni — mówi Piotr Farfał, członek zarządu TVP.

TVP ma wyłączne prawa do transmisji zmagań olimpijczyków w Polsce. Telewizja publiczna wysłała do nadawców komercyjnych ofertę, w której proponowała im kupno skrótów wydarzeń.

„Polsat i TVN nie podjęły nawet rozmów w tej sprawie” — napisała w komunikacie Aneta Wrona, rzecznik TVP.

TVN i Polsat korzystały z transmisji agencyjnych. Zdaniem stacji, olimpiada pozwala na korzystanie z tego typu skrótów, pod warunkiem, że trwają nie więcej niż 30 sekund, że są transmitowane 24 godziny po wydarzeniu i nie są emitowane w serwisach sportowych.

— Wyłącznym właścicielem praw jest TVP. Stacje miały pełną świadomość, że dokonują naruszeń. Stąd pozew do sądu. Będziemy się domagać odszkodowania adekwatnego do skali naszych strat — mówi Piotr Farfał.

— Sprawdzamy, czy doszło do błędów z naszej strony. Jeśli okaże się, że tak, wystąpimy do telewizji publicznej z przeprosinami. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie wypracować rozwiązanie poza salą sądową — mówi Karol Smoląg, rzecznik TVN.

Kilka miesięcy temu rozegrała się analogiczna walka o prawa do transmisji Euro 2008. Wtedy Polsat wniósł sprawę do sądu przeciwko TVP żądając odszkodowania za niezrealizowaną umowę w sprawie praw do transmisji mistrzostw Europy w piłce nożnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu