Olsztyńskie MPEC w stadzie Gazel

Mirosław Konkel
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Przekształcenie jednostki komunalnej w spółkę może być strzałem w dziesiątkę. Przykład płynie z Olsztyna.

Przekształcenie jednostki komunalnej w spółkę może być strzałem w dziesiątkę. Przykład płynie z Olsztyna.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie zostało Gazelą Biznesu (najdynamiczniej rozwijające się spółki z sektora małych i średnich firm, wyróżnione przez "Puls Biz- nesu"). O członkostwie w tym klubie zadecydowały wyłącznie wyniki finansowe. Od 2007 r. obroty MPEC wzrosły o 130 proc. To w rankingu województwa warmińsko-mazurskiego dało mu 39. miejsce w grupie 86 wyróżnionych firm.

— Komercjalizacja nie musi oznaczać pogorszenia jakości usług. Natomiast zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności nie wyklucza zysku, bez którego trudno wyobrazić sobie rozwój — uważa Konrad Nowak, prezes MPEC.

Zapewnia, że wyniki osiągane przez spółkę nie są efektem wzrostu cen usług i wykorzystywania pozycji na rynku. Dodaje, że ceny możemy podnosić, lecz tylko w granicach inflacji.

— Podnosimy efektywność pracy, usprawniamy funkcjonowanie urządzeń, rozsądnie tniemy koszty — wylicza samorządowy menedżer.

Konrad Nowak stawia też na nowoczesność i ekologię. Dowód? Łączna długość sieci miejskiej, wraz z sieciami osiedlowymi, wynosi około 147 km. Aż 45 proc. wykonano z rur preizolowanych. Taka technologia charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami izolacyjnymi od tradycyjnej. Inny przykład? Od połowy zeszłego roku na trzech uniwersyteckich akademikach w Olsztynie działają, zainstalowane przez MPEC, instalacje solarne — dostarczają wodę ogrzaną nie węglem, a słońcem. Powierzchnia słonecznych paneli wynosi prawie 700 mkw. Całkowity koszt projektu przekroczył 1,5 mln zł, z czego 620 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Eko Funduszu.

Obecnie trwa rozruch technologiczny sztandarowej inwestycji MPEC — wysokosprawnego bloku kogeneracyjnego. Zasilane gazem ziemnym dwa moduły kogeneracyjne zapewnią produkcję energii elektrycznej całkowicie zaspokajającej potrzeby spółki. Jej nadwyżka sprzedawana będzie do sieci energetycznej.

To zwiększa do maksi- mum bezpieczeństwo cieplne mieszkańców Olsztyna oraz energetycznego ciepłowni Kortowo. MPEC jest pierwszym w regionie przedsiębiorstwem, które zdecydowało się na taką inwestycję. Kosztowała 4,5 mln zł, z czego 39 proc. stanowiło dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a 47 proc. — preferencyjny kredyt Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rozwoju Rady Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu