OMV kupuje 70 stacji Aral w Czechach, pokonując PKN Orlen

Internet Securities
opublikowano: 06-10-2005, 14:02

Austriacki koncern paliwowy OMV podpisał umowę zakupu 70 stacji paliw Aral w Czechach od brytyjskiego koncernu BP, podało OMV w komunikacie w czwartek. Według czeskiej agencji informacyjnej CIA, wartość transakcji to ok. 150 mln USD.

Austriacki koncern paliwowy OMV podpisał umowę zakupu 70 stacji paliw Aral w Czechach od brytyjskiego koncernu BP, podało OMV w komunikacie w czwartek. Według czeskiej agencji informacyjnej CIA, wartość transakcji to ok. 150 mln USD.

O kupno tych stacji ubiegała się m.in. spółka Benzin, należąca do kontrolowanego przez PKN Orlen czeskiego koncernu Unipetrol.

„OMV przejmuje czwartą co do wielkości sieć w kraju i tym samym obejmuje pierwsze miejsce na czeskim rynku stacji paliw” – podał OMV w komunikacie.

Spółka podkreśliła, że umowa jest warunkowana uzyskaniem zgód właściwych urzędów ochrony konkurencji.

Po finalizacji tej transakcji liczba należących do OMV stacji paliw w Czechach, wzrośnie do 216. Firma jest obecna na czeskim rynku od 1991 roku. Obecnie w Czechach działa ok. 2151 stacji paliw, według szacunków serwisu IntelliNews.

OMV podało także, że obroty jej czeskiej spółki wyniosły w ub. roku ok. 747,4 mln euro, natomiast przejmowanej sieci Aral – ok. 258 mln euro.

OMV posiada obecnie 2457 stacji paliw w 13 krajach.

Oprócz Benziny, posiadającej 300 stacji w Czechach, o zakup stacji Aral ubiegały się także Shell, Agip oraz konsorcjum Slovnaft/MOL.(ISB)

tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane