OncoArendi idzie po pieniądze

Zatoński Marcel
opublikowano: 11-03-2018, 22:00

Biotechnologiczna spółka, której akcjonariuszem jest Michał Sołowow, rozpoczyna ofertę publiczną.

Biotechnolodzy dostają ostatnio dużo pieniędzy. W lutym giełdowa Selvita przeprowadziła ofertę publiczną, z której pozyskała blisko 140 mln zł na prowadzenie badań klinicznych i prac nad innowacyjnymi lekami. W USA, według danych firmy Pitchbook, tylko w styczniu i lutym biotechnologiczne start-upy zebrały 2,8 mld USD finansowania, czyli jedną trzecią tego, co w całym ubiegłym roku i więcej niż w całym 2013 r. i wszystkich poprzednich latach. Teraz apetyt inwestorów na nowe leki przetestuje OncoArendi Therapeutics, szykujące się do debiutu na warszawskiej giełdzie.

POWRÓT KREZUSA:
POWRÓT KREZUSA:
Michał Sołowow przez lata był jednym z największych prywatnych inwestorów na warszawskiej giełdzie, ale stopniowo zdejmował kolejne spółki z parkietu. W tym roku z GPW zniknął Synthos, ale wkrótce pojawić ma się na nim OncoArendi, w którym inwestor ma ponad 30 proc. akcji.
Fot. Marek Wiśniewski

Spółka ogłosiła, że ma zamiar przeprowadzić ofertę publiczną na przełomie marca i kwietnia. „Planowana pierwsza oferta publiczna akcji spółki będzie obejmować wyłącznie akcje nowej emisji w ilości nie mniej niż 500 tys. i nie więcej niż 2 mln sztuk. Założyciele spółki oraz znaczący akcjonariusze zadeklarowali brak sprzedaży akcji przez okres 360 dni od dnia pierwszego notowania. Intencją spółki jest przydzielenie około 90 proc. akcji oferowanych inwestorom instytucjonalnym i około 10 proc. akcji oferowanych inwestorom detalicznym” — głosi komunikat OncoArendi. Spółka nie ujawnia na razie, ile pieniędzy chciałaby zebrać od inwestorów, ale Marcin Szumowski, jej prezes, mówił w ubiegłym roku o „kilkudziesięciu milionach złotych”. W ostatniej rundzie finansowania, w styczniu 2017 r., spółka pozyskała od prywatnych inwestorów 18 mln zł. Finansowała się też z dotacji, które przekroczyły 100 mln zł.

OncoArendi zastrzega, że termin przeprowadzenia oferty uzależniony jest od zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF oraz od „sytuacji panującej na rynku". Przypomnijmy, że w październiku inna spółka biotechnologiczna, NanoGroup, przeprowadziła ofertę publiczną, z której chciała zebrać nawet 48 mln zł. Skończyło się jednak na zaledwie 4,2 mln zł. Największym inwestorem OncoArendi jest miliarder Michał Sołowow, który w 2015 r., za pośrednictwem funduszu Ipopema 112 FIZAN, wyłożył prawie 12 mln zł.

Ma on obecnie ponad 30 proc. akcji. Znaczący pakiet posiada też spółka prezesa Marcina Szumowskiego, znanego na giełdzie jako współtwórca i były prezes telemedycznego Medicalgorithmics. Poza nimi w akcjonariacie jest ponad 30 inwestorów. OncoArendi zajmuje się poszukiwaniem nowych leków, które mogłyby znaleźć zastosowanie w terapiach chorób nowotworowych oraz chorób układu oddechowego. Najbardziej zaawansowana cząsteczka w portfelu spółki, OATD-01, ma dzięki działaniu przeciwzapalnemu i spowalniającemu proces włóknienia przydać się m.in. w leczeniu astmy. Jesienią ubiegłego roku OncoArendi uzyskało zgodę na przeprowadzenie badań klinicznych tej cząsteczki w Niemczech. Spółka pracuje też m.in. nad inhibitorami arginazy, które mogłyby zostać wykorzystanie w leczeniu pacjentów np. z nowotworami jelita grubego i płuc.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zatoński Marcel

Polecane