Oni mają najlepsze relacje inwestorskie

opublikowano: 11-04-2013, 00:00

LPP i Orlen zbudowały najlepsze relacje z profesjonalnymi uczestnikami rynku — wynika z badania GSR

Ponad 180 maklerów, doradców i analityków, ankietowanych przez TNS Polska na zlecenie „Pulsu Biznesu”, nie miało wątpliwości, że wzorcowe relacje z inwestorami mają właściciel m.in. marki Reserved i płocki koncern paliwowy. Obie firmy wysokie noty zbierają nie po raz pierwszy: ranking za 2011 r. wygrał Orlen, a LPP było piąte.

Prymusi dostali brawa za m.in. otwartość na kontakty z ekspertami i inwestorami oraz przejrzysty i aktualny serwis inwestorski na stronach internetowych. Znaleźć można tam nie tylko raporty bieżące i okresowe, ale też kalendarz wydarzeń, relacje z obrad walnych zgromadzeń, rekomendacje analityków i prezentacje.

To w połączeniu z faktem, że są to duże spółki, które raczej nie miały ostatnio wpadek, powoduje, że w „Akcji Inwestor” pytań do LPP i Orlenu jest niewiele. Do gdańskiej firmy pierwsze spłynęło dopiero tydzień temu i było prośbą o wskazanie miejsca, gdzie można znaleźć informacje o zatrudnieniu w spółce (takie dane są w raportach rocznych). Odpowiedzi jeszcze się nie doczekaliśmy. Do Orlenu po raz ostatni pytanie napłynęło w sierpniu 2011 r. Za plecami najlepszych uplasowały się KGHM i Cyfrowy Polsat, a dalej CEZ, Apator i Azoty Tarnów.

W szerokiej czołówce, co nie powinno być niespodzianką,dominują blue chipy, i to także te (jak TVN), które w innych kategoriach rankingu GSR zebrały niskie noty. Ze spółek z WIG20 najgorzej oceniane są relacje inwestorskie Grupy Lotos — spółka znalazła się w połowie drugiej setki zestawienia. Na samym dnie klasyfikacji znaleźli się upadli: ABM Solid, Intakus, Bomi i Hydrobudowa Polska.

Ta ostatnia spółka zanotowała zresztą jeden z największych spadków w kategorii — przed rokiem uplasowała się na początku drugiej setki, teraz — na początku czwartej. Mocno w dół poszła ocena relacji inwestorskich Idei TFI, DM IDMSA i PBG, a także — to niespodzianka — Coliana.

Zanurkował też m.in. Ciech (z 44. na 247. pozycję), hołubiona przez fundusze Elektrobudowa (z 47. na 224.) czy PZ Cormay (z 63. na 192. miejsce). Jeśli natomiast obecność wśród najlepszych pięćdziesięciu spółek w zestawieniu uznać za odzwierciedlenie wysokiej oceny relacji z inwestorami, to przez rok największy postęp stał się udziałem producenta części samochodowych ACE.

Firma awansowała z 310. na 41. miejsce. O 252 pozycje poprawił się też kontrolowany prze Romana Karkosika Krezus (wylądował na 26. miejscu), a o 212 — Black Lion. Jakościową poprawę dostrzeżono także m.in. w AC, ZPUE, Relpolu i Neuce.

Giełdowa Spółka Roku to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking, w którym eksperci oceniają firmy, notowane na warszawskim parkiecie. ,,Pulsu Biznesu” organizuje go z TNS Polska już od 14 lat. Spółki oceniane są w kategoriach: kompetencje zarządu, sukces w ubiegłym roku, perspektywy rozwoju oraz relacje z inwestorami. Wyboru dokonuje ponad 180 maklerów, analityków i doradców. Katalog „Giełdowa Spółka Roku 2012” można kupić na stronie gsr.pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane