Oni mają najlepsze relacje inwestorskie

opublikowano: 11-04-2013, 00:00

LPP i Orlen zbudowały najlepsze relacje z profesjonalnymi uczestnikami rynku — wynika z badania GSR

Ponad 180 maklerów, doradców i analityków, ankietowanych przez TNS Polska na zlecenie „Pulsu Biznesu”, nie miało wątpliwości, że wzorcowe relacje z inwestorami mają właściciel m.in. marki Reserved i płocki koncern paliwowy. Obie firmy wysokie noty zbierają nie po raz pierwszy: ranking za 2011 r. wygrał Orlen, a LPP było piąte.

Prymusi dostali brawa za m.in. otwartość na kontakty z ekspertami i inwestorami oraz przejrzysty i aktualny serwis inwestorski na stronach internetowych. Znaleźć można tam nie tylko raporty bieżące i okresowe, ale też kalendarz wydarzeń, relacje z obrad walnych zgromadzeń, rekomendacje analityków i prezentacje.

To w połączeniu z faktem, że są to duże spółki, które raczej nie miały ostatnio wpadek, powoduje, że w „Akcji Inwestor” pytań do LPP i Orlenu jest niewiele. Do gdańskiej firmy pierwsze spłynęło dopiero tydzień temu i było prośbą o wskazanie miejsca, gdzie można znaleźć informacje o zatrudnieniu w spółce (takie dane są w raportach rocznych). Odpowiedzi jeszcze się nie doczekaliśmy. Do Orlenu po raz ostatni pytanie napłynęło w sierpniu 2011 r. Za plecami najlepszych uplasowały się KGHM i Cyfrowy Polsat, a dalej CEZ, Apator i Azoty Tarnów.

W szerokiej czołówce, co nie powinno być niespodzianką,dominują blue chipy, i to także te (jak TVN), które w innych kategoriach rankingu GSR zebrały niskie noty. Ze spółek z WIG20 najgorzej oceniane są relacje inwestorskie Grupy Lotos — spółka znalazła się w połowie drugiej setki zestawienia. Na samym dnie klasyfikacji znaleźli się upadli: ABM Solid, Intakus, Bomi i Hydrobudowa Polska.

Ta ostatnia spółka zanotowała zresztą jeden z największych spadków w kategorii — przed rokiem uplasowała się na początku drugiej setki, teraz — na początku czwartej. Mocno w dół poszła ocena relacji inwestorskich Idei TFI, DM IDMSA i PBG, a także — to niespodzianka — Coliana.

Zanurkował też m.in. Ciech (z 44. na 247. pozycję), hołubiona przez fundusze Elektrobudowa (z 47. na 224.) czy PZ Cormay (z 63. na 192. miejsce). Jeśli natomiast obecność wśród najlepszych pięćdziesięciu spółek w zestawieniu uznać za odzwierciedlenie wysokiej oceny relacji z inwestorami, to przez rok największy postęp stał się udziałem producenta części samochodowych ACE.

Firma awansowała z 310. na 41. miejsce. O 252 pozycje poprawił się też kontrolowany prze Romana Karkosika Krezus (wylądował na 26. miejscu), a o 212 — Black Lion. Jakościową poprawę dostrzeżono także m.in. w AC, ZPUE, Relpolu i Neuce.

Giełdowa Spółka Roku to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking, w którym eksperci oceniają firmy, notowane na warszawskim parkiecie. ,,Pulsu Biznesu” organizuje go z TNS Polska już od 14 lat. Spółki oceniane są w kategoriach: kompetencje zarządu, sukces w ubiegłym roku, perspektywy rozwoju oraz relacje z inwestorami. Wyboru dokonuje ponad 180 maklerów, analityków i doradców. Katalog „Giełdowa Spółka Roku 2012” można kupić na stronie gsr.pb.pl.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane