ONZ znosi embargo na eksport kaspijskiego kawioru

opublikowano: 02-01-2007, 16:54

Wyspecjalizowana agenda ONZ zniosła embargo na eksport kawioru z Morza Kaspijskiego z wyjątkiem wysoko cenionej ikry z bieługi.

Wyspecjalizowana agenda ONZ zniosła embargo na eksport kawioru z Morza Kaspijskiego z wyjątkiem wysoko cenionej ikry z bieługi. W sprawie kawioru z bieługi decyzja zostanie podjęta później w ciągu tego roku - poinformował we wtorek przedstawiciel ONZ w Genewie.

Oznacza to, że Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosja i Turkmenistan mogą na rynku światowym sprzedać w 2007 roku ograniczoną ilość kawioru.

W zeszłym roku na mocy Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) odmówiono wyznaczenia kwot eksportowych na kawior z Morza Kaspijskiego, aby chronić ryby, z których jest on pozyskiwany. Jedynie Iran otrzymał zezwolenie na eksport ikry ryb jesiotrowatych występujących na jego wodach.

Według sekretarza generalnego CITES Willema Wijnstekersa "dochód ze sprzedaży produktów z jesiotra w roku 2007 powinien dostarczyć zarówno zachęty, jak i środków na kontynuowanie długoterminowego programu odnowy jego komercyjnie i ekologicznie cennych zasobów".

Sekretariat Konwencji Waszyngtońskiej podał, że obniżył kwoty eksportowe kawioru o 15 procent w porównaniu z rokiem 2005. Wcześniej rządy sześciu krajów z rejonu Morza Kaspijskiego zgodziły się zmniejszyć połowy trzech gatunków kaspijskich jesiotrów o 20 procent.

Kwotami nie objęto bieługi i najmniejszej ryby jesiotrowatej - sterleta (czeczugi). Wyznaczenie wysokości kwot na kawior z bieługi odłożono do czasu uzupełnienia informacji przez produkujące go kraje - podał sekretariat CITES. Mają one na to miesiąc czasu.

Kawior pozyskiwany z bieługi, nazywany kawiorem astrachańskim, jest najdroższym gatunkiem kawioru na świecie - 250 g kosztuje blisko 1800 euro. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane