Opakowania dla bardziej zrównoważonego świata

PARTNEREM PUBLIKACJI JEST SIG COMBIBLOC
opublikowano: 27-02-2023, 01:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

SIG Combibloc jest częścią globalnej organizacji założonej w 1853 r., z główną siedzibą w Neuhausen w Szwajcarii. SIG jest czołowym dostawcą systemów nalewania i rozwiązań opakowaniowych do płynnej żywności, takich jak mleko, napoje, soki, dania gotowe czy też mokra karma dla zwierząt.

WSKAZUJEMY KIERUNKI: Chcemy być partnerami w rozwoju strategii klientów. Dzielimy się z nimi wiedzą na temat trendów globalnych, kategorii produktów, które są przyszłością, oraz oferujemy rozwiązania, które są odpowiedzią na potrzeby konsumentów – mówią Patryk Kaczyński, managing director & head of Poland, oraz Karina Ostatek, senior marketing manager Poland Nordics Ukraine w SIG. [FOT. WM]
WSKAZUJEMY KIERUNKI: Chcemy być partnerami w rozwoju strategii klientów. Dzielimy się z nimi wiedzą na temat trendów globalnych, kategorii produktów, które są przyszłością, oraz oferujemy rozwiązania, które są odpowiedzią na potrzeby konsumentów – mówią Patryk Kaczyński, managing director & head of Poland, oraz Karina Ostatek, senior marketing manager Poland Nordics Ukraine w SIG. [FOT. WM]

W europejskim portfolio firmy znajdują się aseptyczne opakowania kartonowe, bag-in-box oraz rozwiązania typu pouch. O zrównoważonym biznesie i wyjątkowych technologiach, które mają mu służyć, opowiadają Patryk Kaczyński, managing director & head of Poland, oraz Karina Ostatek, senior marketing manager Poland Nordics Ukraine w SIG.

We wszystkich gałęziach przemysłu można dziś odczuć, że świadomość ekologiczna społeczeństwa ma coraz silniejszy wpływ na rynek. Trend ten nie omija również branży spożywczej.

Zgadza się. Świadomość konsumentów, że przyczyniają się do ochrony środowiska, jest niezwykle istotna. Oczekują wręcz od producentów, że opakowania ich produktów będą stworzone w zgodzie z naturą, to znaczy w efekcie końcowym będą miały niski ślad węglowy, ograniczając tym samym negatywną emisję CO2 do atmosfery. Opakowanie jest dzisiaj nie tylko ambasadorem samego produktu, lecz również poprzez swój skład samo w sobie wspiera pozytywny wizerunek marki jako dbającej o środowisko. Dlatego zarówno konsumenci, jak i sieci handlowe, oferując marki własne, coraz częściej rezygnują z produktów w opakowaniach plastikowych, szklanych czy metalowych na rzecz kartonu.

Celem SIG jest dostarczanie produktów spożywczych konsumentom na całym świecie w bardziej zrównoważony sposób. W jaki sposób realizujecie tę ideę?

Nasze osiągnięcia na polu zrównoważonego rozwoju są nie tylko elementem polityki CSR przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim stały się imperatywem biznesowym mającym na celu ograniczanie szkodliwego wpływu na środowisko. Najistotniejszym składnikiem tego działania jest redukcja śladu węglowego. Firma SIG już wiele lat temu opracowała metodę wyeliminowania aluminium z naszych aseptycznych opakowań, co pozwoliło zwiększyć zawartość surowców odnawialnych (opakowanie Ecoplus) i obniżyć ślad węglowy opakowania o 23 proc. w stosunku do tradycyjnego rozwiązania (na podstawie badania cyklu życia produktu LCA przeprowadzonego przez IFEU – niezależny Instytut Energii i Badań Środowiskowych, CB-1007330).

W Europie sprzedaliśmy już ponad 2 mld tych opakowań, a w ostatnim roku opakowanie to zawitało również na polskim rynku, w sektorze mlecznym. Co więcej, wiele sieci handlowych w Europie kreuje wytyczne określające, jak ma wyglądać idealne opakowanie do napojów z długim terminem przydatności — rozwiązanie bez aluminium znajduje się na tej liście.

Ale to nie koniec starań o stworzenie opakowania jak najbardziej przyjaznego dla środowiska?

Rzeczywiście poszliśmy o krok dalej, tworząc rodzinę opakowań SIGNATURE gdzie, m.in. poza eliminacją warstwy aluminium, zastąpiliśmy polimery pochodzące z surowców kopalnych polimerami stworzonymi na bazie roślin, a dokładnie oleju talowego, który jest produktem ubocznym w przemyśle tartacznym. Dzięki temu obniżyliśmy ślad węglowy aż o 58 proc. w porównaniu do standardowego rozwiązania. Dodatkowo trzy lata przed wymogiem dyrektywy unijnej SUP (single use plastics) wprowadziliśmy na rynek zakrętkę przytwierdzoną do opakowania. Dzięki temu całe opakowanie włącznie z zakrętką będzie poddane recyklingowi. Nasze starania są doceniane przez sektor FMCG. W 2022 r. SIG otrzymało nagrodę specjalną za aktywne działania w zakresie promocji opakowań ekologicznych w sektorze spożywczym, w ramach konkursu Złoty Paragon — Nagroda Kupców Polskich, a struktura opakowania w 100 proc. na bazie materiałów odnawialnych SIGNATURE Evo 100 została ogłoszona Złotą Innowacją Retail.

Firma SIG to nie tylko opakowania, to również maszyny do napełniania aseptycznego płynnej żywności. Wśród nich wyróżnia się obecnie wdrażana technologia najnowszej generacji SIG NEO. Jakie są jej przewagi i czy ona również ogranicza ślad węglowy w procesie technologicznym?

Wpisując się w nurt przemysłu 4.0, w SIG opracowaliśmy technologię SIG NEO. Pod jej nazwą kryje się szybka, oszczędna i wydajna maszyna napełniająca, która jednocześnie generuje jeden z najniższych możliwych do osiągnięcia w technologii aseptycznej ślad węglowy, o 25 proc. niższy w porównaniu do obecnej platformy. SIG NEO cechuje się niskimi wskaźnikami zużycia mediów, przykładowo o 60 proc. mniejszym zużyciem wody. W ten sposób zapewniamy redukcję emisji gazów cieplarnianych o 25 proc. na sztukę napełnionego opakowania. Dodatkowo wyeliminowaliśmy użycie kleju w procesie aplikowania zakrętki do opakowania. Ponadto SIG NEO poprzez wysoce konkurencyjny, niższy całkowity koszt napełniania, który osiągamy m.in. dzięki najwyższej w branży wydajności — aż do 18 tys. opakowań na godzinę z możliwością płynnej zmiany prędkości — pozwala naszym klientom sporo zaoszczędzić.

Innowacyjność SIG NEO przejawia się nie tylko poprzez oszczędności i wyższą wydajność, ale też zwiększoną efektywność produkcji, która jest efektem automatyzacji.

Postęp technologiczny to trend, który wprowadza przemysł do przyszłości, a automatyzacja i wyposażanie maszyn w sztuczną inteligencję pomagają procesom ewoluować w kierunku większej autonomii. Przy czym koncepcja przemysłu 4.0 zakłada, że fabryki stają się miejscami bardziej przyjaznymi dla pracowników, którzy wciąż są najważniejsi, ale nowe rozwiązania dają im znacznie większe wsparcie niż dotychczas. Tak właśnie działa SIG NEO, który dzięki dłuższym cyklom produkcyjnym (144 h), krótszym czasom mycia (mycie w pełni automatyczne) i zastosowaniu serwonapędów gwarantujących wysoką precyzję napełniania i w pełni automatyczną zmianę produktu, pozwala znacznie poprawić efektywność pracy zakładu. Przy podawaniu opakowań do maszyny również wsparliśmy się automatyką — mamy w NEO maszynę, której podawana jest cała paleta opakowań, a ona radzi sobie z ich rozpakowaniem, podaniem do napełnienia i przygotowaniem do recyklingu opakowań zbiorczych, jednocześnie zapewniając godzinę autonomicznej pracy maszyny. Całość kontroluje zintegrowany interfejs człowiek — maszyna, który w intuicyjny sposób przeprowadza operatorów maszyn przez proces produkcyjny i zapobiega przerwom produkcyjnym poprzez system wczesnego ostrzegania. Wszystkie kluczowe wskaźniki efektywności produkcji zobrazowane są w systemie monitorowania pracy linii.

Sytuacja na świecie nie jest dziś łatwa dla przemysłu, wszystko jedno działającego lokalnie czy globalnie. Przed firmami jeszcze wiele wyzwań, zanim przyjdzie wyczekiwana stabilizacja.

Niewątpliwie mnogość zmian geopolitycznych, jak wojna w Ukrainie czy dalsze ograniczenia w eksporcie, ma swoje odzwierciedlenie w decyzjach naszych klientów. Na tym tle dodatkowo wybijają się krajowe czynniki ekonomiczne, jak chociażby koszty energii, surowców czy pracy. Kluczowym aspektem jest dla nas współpraca i otwartość ze strony naszych partnerów, która pozwala nam odpowiednio planować rozwiązania. Przykładem jest nasza koncentracja na nowych technologiach pozwalających obniżać koszty produkcji oraz ślad węglowy u naszych kontrahentów.

Żeby liczyć na otwartość ze strony klientów, najpierw trzeba zdobyć ich zaufanie. Jak to robicie?

Bardzo ważne jest dla nas budowanie długotrwałych relacji biznesowych z klientami. W ramach realizowanych wspólnie projektów chcemy być partnerami w rozwoju ich strategii. W tym celu dzielimy się wiedzą na temat trendów globalnych, kategorii produktów, które są przyszłością, oraz oferujemy rozwiązania, które są odpowiedzią na potrzeby konsumentów, a więc np. wygodne w użyciu opakowania na różne okazje. Dodatkowo wspieramy producentów poprzez technologie nalewania, które pozwalają na elastyczną produkcję, a także oszczędności pozwalające zmniejszyć całkowity koszt nalewania nawet o 40 proc. Umiejętności i doświadczenie naszych blisko 8,4 tys. pracowników na całym świecie pozwalają nam szybko i skutecznie reagować na potrzeby naszych klientów w ponad 100 krajach. Pracujemy zarówno z organizacjami globalnymi, lokalnymi producentami, jak i start-upami, którym pomagamy przy wdrożeniu innowacji w naszym centrum rozwoju w Niemczech.

Przed SIG okrągła rocznica istnienia firmy. Jakie macie w związku z tym plany i postanowienia?

W tym roku SIG obchodzi swoje 170-lecie. Będziemy świętować, ale nie ustajemy w dalszym tworzeniu naszej historii. Obecnie wprowadzamy nową generację maszyn nalewających SIG NEO, które utworzą nowy standard na rynku żywności płynnej. Widzimy także wzrastające zainteresowanie opakowaniami serii SIGNATURE o obniżonym śladzie węglowym, które w najbliższych latach będą odgrywały coraz istotniejszą rolę dla naszych klientów. Poszerzamy także nasze portfolio o gamę produktów typu bag-in-box i pouch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane