OPEC chce nadal współpracować z Rosją po 2022 roku

opublikowano: 18-08-2022, 18:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sekretarz generalny Haitham Al Ghais powiedział, że OPEC chce aby Rosja nadal koordynowała z nim wydobycie ropy po 2022 roku, donosi Reuters.

Porozumienie o współpracy OPEC z Rosją oraz innymi producentami spoza kartelu zawarto w lipcu 2019 roku. Al Ghais uważa, że Rosja nadal będzie w nim uczestniczyć.

- Bardzo chcielibyśmy przedłużyć umowę z Rosją i innymi producentami spoza OPEC. Trudno mi sobie wyobrazić, że nie byłaby kontynuowana – powiedział Reutersowi sekretarz generalny OPEC. – To długoterminowa relacja, która obejmuje szersze i bardziej wyczerpujące formy komunikacji i współpracy między 23 krajami. To nie tylko ustalanie parametrów wydobycia – dodał.

Al Ghais podkreślił, że zastąpienie rosyjskiej ropy nie jest łatwym zadaniem dla jej dotychczasowych nabywców. Zaznaczył także, że obniżenie wydobycia w Rosji będzie miało „bardzo poważne konsekwencje dla konsumentów”. Jest jednak przekonany, że rynek przystosuje się do nowej sytuacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane