OPEC nadal zmniejsza produkcję ropy

opublikowano: 02-08-2019, 06:59

Kartel OPEC sukcesywnie wdraża swój program obniżenia podaży ropy na światowych rynkach co ma na celu zarówno trwalsze podwyższenie cen surowca, jak i zmniejszenie jej nadwyżki.

W lipcu 2019 r. produkcja kartelu znalazła się na najniższym poziomie od 2014 r., choć tym razem jedną z głównych przyczyn były sankcje USA, które odbiły się na eksporcie surowca z Iranu.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Produkcja kartelu spadło o 130 tys. baryłek dziennie, do 29,87 mln baryłek dziennie, co jest kwotą najniższą od pięciu lat.

Najmocniej spośród 14-tu członków OPEC spadło wydobycie w Iranie. W lipcu Iran pompował najmniej ropy od połowy lat 80. Ogółem Iran produkował w zeszłym miesiącu o 70 ty. baryłek dziennie ropy mniej, a łączna produkcja kształtowała się na poziomie 2,21 mln baryłek dziennie..

Po Iranie kolejne największe spadki produkcji OPEC w ubiegłym miesiącu miały miejsce w Iraku i Libii, które odnotowały straty w wysokości 50 tys. baryłek dziennie. 

Z kolei o 50 tys. baryłek wzrosło wydobycie w Arabii Saudyjskiej, która dziennie pompowała 9,87 mln baryłek ropy. Królestwo z Półwyspu Arabskiego często podnosi produkcję w miesiącach letnich, aby zaspokoić wzrost krajowego zapotrzebowania na wytwarzanie energii. Nawet po wzroście Riyadh utrzymuje dostawy surowca znacznie poniżej celu uzgodnionego z innymi narodami OPEC.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy