OPEC oczekuje zniknięcia nadmiaru ropy za rok

opublikowano: 12-10-2017, 18:15
aktualizacja: 12-10-2017, 18:16

OPEC spodziewa się, że jego działania, których celem jest likwidacja nadmiaru ropy na rynku, przyniosą sukces na koniec trzeciego kwartału 2018 roku, dowiedział się Bloomberg od osób mających wiedzę o wewnętrznych prognozach kartelu.

OPEC oraz producenci spoza kartelu, przede wszystkim Rosja, zredukowali podaż ropy w tym roku aby spowodować spadek zapasów do średniej pięcioletniej. OPEC szacuje, że w sierpniu zapasy ropy w krajach rozwiniętych były nadal ok. 171 mln baryłek powyżej średniej dla tego miesiąca. Prognozuje jednak, że w ciągu roku uda się zmienić tą sytuację. Kartel zakłada, że wydobycie w Libii i Nigerii pozostanie na obecnym poziomie, a produkcja ze złóż łupkowych w USA wzrośnie o nie więcej niż 500 tys. baryłek dziennie w ciągu roku. 

W opublikowanym w czwartek comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że spadek zapasów ropy w tym roku zahamuje w przyszłym z powodu rosnących dostaw z USA i innych krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu