OPEC podwyższyła prognozy popytu na ropę naftową

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 14-04-2021, 10:32

Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Cena ropy naftowej WTI umocniła się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 64,50 USD za baryłkę.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja powrót do spadków wartości amerykańskiego dolara, ale nie tylko. Kartel OPEC pokazał bowiem swoje najnowsze prognozy dotyczące popytu na ropę naftową, pozwalając sobie w raporcie na więcej optymizmu.

Według OPEC, globalny popyt na ropę naftową w 2021 roku wzrośnie o 5,95 mln baryłek dziennie, czyli o 6,6% w porównaniu do roku poprzedniego. To o 70 tys. baryłek dziennie wyższa prognoza niż ta zawarta w poprzednim raporcie. Raport jest więc bardziej optymistyczny niż poprzednie publikacje kartelu, w których zwracano uwagę na utrzymujące się lockdowny i kolejne fale pandemii.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednocześnie, warto wspomnieć, że i tak jest to bardziej pesymistyczna perspektywa niż ta, która pojawiała się jeszcze w połowie poprzedniego roku – w lipcu 2020 r. OPEC prognozował zwyżkę popytu na ropę na świecie w 2021 roku o 7 mln baryłek. Ta prognoza w kolejnych miesiącach była rewidowana w dół, wraz z pojawianiem się kolejnych niepokojących doniesień. W tym miesiącu, poprzez podniesienie prognoz OPEC pokazał, że wierzy w stopniowe znoszenie restrykcji związanych z pandemią oraz odradzanie się światowego popytu na ropę naftową.

Jednocześnie warto pamiętać, że zwiększanie popytu będzie konieczne do tego, aby globalna gospodarka zaabsorbowała rosnącą produkcję ropy naftowej. Już od początku maja kraje OPEC+ mają zacząć wycofywać się z dotychczasowych restrykcji, a już teraz zwyżki produkcji notuje Iran, który jest wyłączony z limitów OPEC+ ze względu na to, że i tak jest objęty licznymi sankcjami.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane