OPEC przedłuży cięcia w produkcji ropy do 2020 r.

opublikowano: 01-07-2019, 18:34

OPEC rozszerzy cięcia produkcyjne do 2020 r. Czołowi światowi eksporterzy ropy naftowej obawiają się słabnących perspektyw globalnego wzrostu popytu i nieustannego wzrostu produkcji z amerykańskich złóż łupkowych.

Podczas spotkania ministrów w Wiedniu zgodzili się przedłużyć ograniczenia dostaw o kolejne dziewięć miesięcy, wynika z nieoficjalnych źródeł. Decyzja musi zostać ratyfikowana przez sojuszników spoza OPEC we wtorek, ale kilka z tych krajów, zwłaszcza Rosja, wyraziło już zgodę.

OPEC
Zobacz więcej

OPEC fot. REUTERS/Leonhard Foeger/Forum

Początkowo przewidywane jako krótkoterminowe działanie w 2017 r. mające na celu zmniejszenie nadwyżek globalnych zapasów surowca, powtarzające się decyzje o kontynuowaniu cięć w przyszłości wskazują na coraz trudniejszą kontrolę rynku ropy w obliczu boomu łupkowego. Chociaż strategia odniosła sukces w podnoszeniu cen, udział organizacji krajów eksportujących ropę naftową w światowym rynku ropy spadł do najniższego poziomu od 1991 r.

Ponieważ OPEC połączyło siły w 2016 r. z innymi producentami, w tym z Rosją, Kazachstanem i Meksykiem, starano się ustalić trwałą podstawę współpracy. Jednak Iran wyraził niezadowolenie z dominacji, jaką Rosja niebędąca członkiem UE - nie mówiąc o regionalnym rywalu, Arabii Saudyjskiej - wywiera na politykę OPEC.

Decyzja o przedłużeniu ograniczeń produkcyjnych do marca 2020 r. pojawia się, gdy Międzynarodowa Agencja Energii i inni obserwatorzy rynku redukują prognozy popytu przy spowalniającym wzroście w Chinach i Indiach. W tym samym czasie amerykańska produkcja ropy z łupków ustanowiła nowe rekordy, zbliżając USA do osiągnięcia poziomu  eksportera ropy naftowej netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy