OPEC: ropa po 95 USD dopiero za 24 lata

W ciągu kilku następnych lat cena ropy będzie rosnąć, prognozuje kartel naftowy OPEC.

Latem 2014 roku cena baryłki przekraczała 110 USD, a obecnie trzeba za nią zapłacić mniej niż 40 USD. W swoim najnowszym raporcie World Oil Outlook OPEC prognozuje, że do 2020 roku ropa zdrożeje do 70 USD, do 2040 roku do 95 USD. 

Zobacz więcej

ropa Bloomberg

OPEC przewiduje, że jego udział w globalnym rynku spadnie do 2020 roku, co tłumaczy większą niż oceniał odpornością na spadek cen producentów spoza kartelu.

- Równowaga podaży i popytu w 2015 roku przechylała się na stronę nadpodaży, poziom zapasów wzrósł wyraźnie powyżej pięcioletniej średniej. Pomimo tej niestabilności rynku OPEC nadal był skutecznym, rzetelnym i korzystnym dostawą ropy – napisał we wstępie do raportu sekretarz kartelu Abdalla Salem El-Badri.

OPEC przewiduje, że popyt na ropę wzrośnie do 97,4 mln baryłek dziennie do 2020 roku. W ubiegłorocznym raporcie szacował go o 500 tys. baryłek dziennie mniej. Do 2040 roku  popyt na ropę ma wynosić ok. 110 mln baryłek dziennie. To o ok. 1 mln baryłek dziennie mniej niż szacowano w poprzednim raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC: ropa po 95 USD dopiero za 24 lata