OPEC utrzymał limity, ale ograniczy wydobycie

10-12-2004, 13:27

Producenci ropy z OPEC, którzy spotkali się w piątek na posiedzeniu w Kairze, zgodzili się zachować limity dostaw ropy na dotychczas obowiązującym poziomie - poinformował minister ropy Iranu, potwierdzając wcześniejszą wypowiedź jednego z delegatów na dzisiejsze spotkanie w Kairze.

Limit ten wynosi obecnie 27 mln baryłek ropy dziennie, ale producenci z OPEC dostarczają o ponad 1 mln baryłek dziennie ropy więcej. W listopadzie grupa pompowała dziennie (bez Iraku) 28,22 mln baryłek ropy.

Ministrowie ropy z OPEC zgodzili się w piątek na cięcie nadprodukcji przekraczającej poziom 27 b/d ropy o 1 mln baryłek dziennie (ok.4 proc.).

Obniżka ta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2005 i wówczas produkcję zmniejszy siedem krajów OPEC - podał przedstawiciel irańskiego resortu ropy.

Kuwejt już jednak zapowiedział, że będzie produkował o 200 tys. baryłek ropy dziennie więcej niż wynosi ustalony dla tego kraju limit.

Przedstawiciele kartelu zdecydowali się na cięcie nadprodukcji, bo są zaniepokojeni bardzo słabym kursem dolara wobec euro i japońskiego jena, co wpłynęło na zmniejszenie ich wpływów ze sprzedaży ropy, wycenianej w amerykańskiej walucie.

Delegat Arabii Saudyjskiej poinformował w Kairze, że mimo to grupa nie odejdzie od rozliczania transakcji w dolarach.

Grupa nie zdecydowała się natomiast na zmianę preferowanego przedziału cenowego ropy z OPEC. Nadal wynosi on więc 22-28 USD za baryłkę.

Decyzja o zmianie może zapaść na kolejnym posiedzeniu organizacji, które zaplanowano na 30 stycznia w Wiedniu. Już podczas piątkowego spotkania w Kairze przedstawiciel Libii powiedział, że preferowana cena baryłki ropy z OPEC powinna wynosić nie mniej niż 35 USD. Iran widzi zaś dolną granicę na poziomie 32 USD za baryłkę.

Eksperci OPEC szacują, że członkowie kartelu powinni w I kwartale 2005 r. pompować 28,1 mln baryłek ropy dziennie, aby zaspokoić popyt na ten surowiec. W II kwartale powinno to być 26,95 mln b/d. Arabia Saudyjska spodziewa się w II kwartale spadku zapotrzebowania na ropę o 1,5-1,9 mln b/d.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC utrzymał limity, ale ograniczy wydobycie