OPEC wydobywa najwięcej ropy od trzech lat

opublikowano: 12-10-2015, 14:35

OPEC spodziewa się wzrostu popytu na ropę w 2016 roku. Dlatego państwa-członkowie kartelu wydobywają najwięcej ropy od trzech lat.

OPEC poinformował, że w ubiegłym miesiącu 12 członków kartelu wydobywało łącznie 31,57 mln baryłek ropy dziennie. Oznacza to największą produkcję od 2012 roku. OPEC informuje jednocześnie, że wydobycie w państwach, które nie są członkami kartelu, spadło we wrześniu o 130 tys. baryłek dziennie, głównie z powodu słabnącej produkcji na złożach łupkowych w USA.

Zobacz więcej

Image Works/FORUM

We wrześniu ropa zdrożała o ok. 10 proc. Sekretarz generalny OPEC Salem El-Badri powiedział w poniedziałek, że rynek może być zrównoważony już w 2016 roku dzięki rosnącemu popytowi i malejącej podaży z krajów spoza OPEC.

Kartel zwiększył prognozę wydobycia w przyszłym roku o 500 tys. baryłek dziennie do 30,8 mln baryłek. To wciąż o ok. 800 tys. baryłek mniej niż kartel wydobywał we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy