OPEC zmniejszy wydobycie ropy o milion baryłek dziennie

PAP
17-10-2008, 21:16

Szef katarskiego ministerstwa energetyki i  przemysłu Abd Allah ibn Hamad al-Attija oświadczył w piątek, że przewiduje iż  kraje naftowego kartelu OPEC zmniejsza produkcję ropy o 1 milion baryłek dziennie - podała telewizja Al-Dżazira.

Obecnie światowa produkcja ropy wynosi  ok. 86 mln baryłek dziennie.

"Jest to prognoza, której (oficjalnie) nie mogę potwierdzić. Na spotkaniu ministrów OPEC w przyszłym tygodniu organizacja ta zamierza zredukować produkcję o milion baryłek dziennie lub nawet więcej" - powiedział minister przed kamerami telewizji katarskiej.

"Przestudiowane zostaną do głębi perspektywy w dziedzinie popytu w ciągu pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku i, jak sądzę, nastąpią cięcia w produkcji" - dodał minister.

W ubiegłą środę OPEC, który zwołał nadzwyczajne posiedzenie na 18 listopada do Wiednia, przedstawił miesięczny raport w sprawie rynku naftowego, w którym redukuje o jedną trzecią prognozy dotyczące wzrostu zapotrzebowania na ropę w 2008 r.

Według raportu, spadek popytu będzie następstwem kryzysu finansowego i przewidywanego spadku zużycia ropy w krajach najbardziej rozwiniętych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / OPEC zmniejszy wydobycie ropy o milion baryłek dziennie