Open Finance: Banki centralne w centrum zainteresowania

Łukasz Wróbel - Open Finance
opublikowano: 24-06-2009, 17:55

W środę przedstawiciele wszystkich najważniejszych banków centralnych zabierali głos w ważnych dla rynków finansowych kwestiach. Dla kredytobiorców z Polski najistotniejsza jest obniżka głównej stopy procentowej do poziomu 3,5 proc.

Nowa prognoza NBP dotycząca dynamiki PKB na 2009 r. rozciąga się w przedziale od -0,4 proc. do 1,1 proc. Spowolnienie gospodarcze ma obecnie dla banku centralnego większe znaczenie niż zweryfikowana projekcja inflacji, w której podniesiono dolny próg, z czego można wnioskować, że NBP widzi mniejsze zagrożenie wzrostem cen. Sprzyja temu spadek presji popytowej, pogarszająca się sytuacja na rynku pracy oraz umocnienie się polskiej waluty w ciągu ostatnich miesięcy, natomiast w przeciwnym kierunku będą działać czynniki zewnętrzne, m.in. drożejąca ropa naftowa i inne surowce.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek stwierdził, że Rada znajduje się w dalszym ciągu w cyklu obniżek stóp procentowych, a konsensus opinii większości ekonomistów mówi o obniżeniu stóp o kolejne 50 pkt. W komunikacie do dzisiejszej decyzji RPP nie zawarto informacji o nadpłynności sektora bankowego, która od kilku miesięcy pojawiała się w uzasadnieniu decyzji, a szef banku centralnego nie wyklucza, że stopa rezerw obowiązkowych będzie obniżona jeśli WIBOR nadal nie będzie podążał za oficjalnymi stopami. Problem sektora polega obecnie na zmianie percepcji banków, które koncentrują się przede wszystkim na utrzymaniu kapitałów własnych (a pośrednio współczynników wypłacalności) na odpowiednim poziomie.

Zarówno na warszawskim parkiecie, jak i na rynku walutowym nie zaobserwowaliśmy szczególnej reakcji na decyzję RPP, która okazała się zgodna z oczekiwaniami. WIG20 przy przeciętnych obrotach odrobił część strat z poniedziałku - zyskał 1,5 proc. Na kurs polskiej waluty w większym stopniu wpływały informacje z innych banków centralnych. Szwajcarski Bank Centralny według nieoficjalnych informacji interweniował w środę na rynku broniąc się przed "nieracjonalnym umocnieniem franka". Notowania pary euro/frank kolejny raz w ciągu kilku tygodni zawróciły w górę po otarciu się o okrągły poziom 1,50 franka. Najważniejszym wydarzeniem dnia zgodnie z planem powinno być wystąpienie Bena Bernanke po posiedzeniu banku centralnego USA, lecz jeżeli FED nie będzie miał nic szczególnie przełomowego do zakomunikowania rynkom, inwestorzy powinni wrócić do dzisiejszego bezprecedensowego posunięcia ECB. Mianowicie banki komercyjne ze strefy euro otrzymały od banku centralnego olbrzymią pożyczkę w wysokości 442 mld euro. Jednoroczny kredyt udzielony został na bardzo atrakcyjnych warunkach (oproc. 1 proc. w skali roku) i ma na celu odkorkowanie systemu bankowego w strefie euro.

Przy tej okazji można powiedzieć, że wejście Polski do strefy euro (m.in. z powodu rozpoczęcia procedury nadmiernego deficytu, zamieszania na rynkach walutowych czy braku odpowiednich regulacji prawnych) w roku 2012 jest zupełnie poza naszym zasięgiem.


KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel - Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel - Open Finance

Polecane