Open Finance: EBC: Zostawiamy stopy, inflacja ważniejsza

Open Finance
04-09-2008, 18:22

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny pozostawił bez zmian stopy procentowe strefy euro. Główna stopa nadal wynosi 4,25 proc.

ECB nadal obawia się presji płacowej wywieranej przez pracowników w strefie euro na pracodawców wobec rosnących cen żywności i paliw, a w związku z tym obawia się efektów tzw. drugiej rundy. To główna przyczyna, dla której stopy procentowe w strefie euro pozostają tam gdzie są, mimo że ECB obniżył dziś prognozę wzrostu gospodarczego dla strefy euro. W tym roku PKB ma wzrosnąć o 1,4 proc. (poprzednia prognoza mówiła o wzroście o 1,8 proc.), a w przyszłym roku 1,2 proc. (wobec 1,5 proc.). Inflacja ma natomiast obniżyć się na koniec roku do 3,5 proc., a na koniec 2009 do 2,6 proc. (poprzednie prognozy to 3,4 i 2,4 proc.).


SYTUACJA NA GPW
Zgodnie z przewidywaniami WIG20 rozpoczął dzień korygując zbyt silny spadek na wczorajszym fixingu. Później nie działo się już nic ciekawego. Razem z innymi rynkami europejskimi czekaliśmy na konferencję prezesa ECB, której treść raczej nie mogła nikogo zaskoczyć. Z kolei dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA okazały się gorsze od oczekiwań i właściwie ustawiły końcówkę sesji u nas. Naturalnie spadkową końcówkę. W rezultacie z porannego wzrostu nie zostało już nic - ale tylko w przypadku WIG20. Małe i średnie spółki trzymały się bowiem bardzo dobrze - mWIG zyskał 1,5 proc. przy wysokich - jak na standardy z ostatnich tygodni - obrotach. Tę nagłą popularność małych i średnich spółek tłumaczymy na razie ich silnym wyprzedaniem przez 14 miesięcy bessy.
Dziś podrożały akcje 160 spółek, a potaniały 133. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących.


GIEŁDY W EUROPIE
W czwartek na europejskich rynkach akcji nastroje inwestorów były raczej negatywne, chociaż spadki nie zdominowały wszystkich parkietów. Traciły indeksy w Paryżu czy Szwajcarii, ale już w Londynie FT-SE przez większą część sesji trzymał się powyżej kreski, ponieważ o ponad 4 proc. w górę szły notowania paliwowego koncernu BP, w którym szykują się poważne zmiany kadrowe na najwyższych stanowiskach, po tym jak kilka tygodni temu Rosja nałożyła na spółkę zakaz działania na swoim terytorium. Decyzje Banku Anglii i ECB nie zaskoczyły rynku, natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się już zdecydowanie gorsze od oczekiwań, bo liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wzrosła o 444 tys. wobec prognoz na poziomie 425 tys. Indeksy na Wall Street rozpoczęły czwartkową sesję od spadków o ok. 1 proc.


WALUTY
Euro potaniało dziś do 1,438 USD i gdyby zamknięcie wypadło na tym poziomie, byłby to najniższy kurs od grudnia ubiegłego roku. Inwestorzy mogli przejąć się obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego dla strefy euro, stąd dalsza wyprzedaż europejskiej waluty. Wobec słabnącego potencjału europejskiej gospodarki i chyba lepiej wyglądającej na jej tle gospodarki amerykańskiej, różnice w stopach procentowych przestają mieć tak duże znaczenie. U nas dolar podrożał już do 2,36 PLN (to już 17 proc. od dna), a euro pocałowało dziś poziom 2,40 PLN (pierwszy raz od trzech miesięcy). Natomiast na koniec dnia frank wart był już 2,13 PLN - najwięcej od czterech miesięcy i zarazem o 9 proc. więcej niż przed miesiącem, gdy kształtował dołek.


SUROWCE
Na rynkach surowcowych obserwowaliśmy w czwartek korektę silnej przeceny z początku tygodnia, ale nie przybrała ona znaczących rozmiarów, bo ropa podrożała zaledwie o 1 dolara do 109 USD za baryłkę i porusza się w okolicy poziomów z kwietnia. Nad Atlantykiem już od kilku dni szaleje huragan IKE, który z dnia na dzień przybiera na sile, ale ostatni przykład z Gustawem pokazał, że tego typu zjawiska mogą windować cenę w górę, aby po rozwianiu obaw o zaburzenia dostaw spadać w jeszcze bardziej dynamicznym tempie. Na rynku metali przemysłowych płacono w czwartek 7370 USD za tonę miedzi, a uncja złota kosztowała 812 USD.


KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Emil Szweda - wydarzenie dnia, waluty; Łukasz Wróbel - GPW, giełdy zagraniczne, surowce. Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Open Finance: EBC: Zostawiamy stopy, inflacja ważniejsza