Open Society kończy działalność na Węgrzech

  • DI
opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Fundacja Open Society urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George’a Sorosa kończy działalność na Węgrzech

Fundacja Open Society urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George’a Sorosa kończy działalność na Węgrzech, jako powód podając „coraz bardziej represyjny klimat polityczny i prawny”. Fundacja działa na Węgrzech od 1984 r.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

„Decyzja o przeniesieniu działalności z Budapesztu została podjęta w czasie, gdy rząd Węgier przygotowuje się do nałożenia kolejnych restrykcji na organizacje pozarządowe poprzez pakiet ustaw, który określa jako »Stop Soros«” — napisał w oświadczeniu Patrick Gaspard, prezes fundacji.

„Rząd Węgier dyskredytował i fałszywie przedstawiał naszą pracę oraz represjonował społeczeństwo obywatelskie dla politycznego zysku, używając w tym celu metod bez precedensu w historii Unii Europejskiej” — podkreślił Patrick Gaspard.

Biuro Open Society wraz z jego pracownikami, których jest około 100, zostanie przeniesione do Berlina. Ponad połowa jego pracowników to obywatele węgierscy, z których wielu pracowało dla fundacji od ponad dekady. Fundacja zapewnia, że nadal będzie wspierać organizacje pozarządowe na Węgrzech w dziedzinach takich, jak prawa człowieka, sztuka i kultura, wolność prasy, przejrzystość, oświata i służba zdrowia.

Na Węgrzech od kilku lat trwa intensywna kampania wymierzona w George’a Sorosa. Władze zarzucają mu działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów emigrantów. Był to też jeden z kluczowych wątków kampanii Fideszu, partii Viktora Orbana, przed wyborami parlamentarnymi 8 kwietnia, w których partia ta, w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową, odniosła zwycięstwo po raz trzeci z rzędu, zdobywając dwie trzecie mandatów w parlamencie. W obliczu bardzo dobrego wyniku wyborczego władze chcą zaostrzyć projekt ustawy o organizacjach pozarządowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy