Operator chmury rozpoczął działalność

opublikowano: 15-04-2019, 22:00

Spółka powołana przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju rozpoczęła działalności operacyjną. Ma już pierwszego klienta. Jest nim… PKO BP.

Operator Chmury Krajowej (OChK), czyli spółka PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju, poinformował, że osiągnął operacyjną zdolność do świadczenia usług chmurowych na bazie własnej infrastruktury. Zaczął już pracować dla pierwszego klienta, którym jest PKO BP. Bank wykorzystuje usługi OChK na razie jedynie w zakresie outsourcingu środowiskatestowego opartego na modelu IaaS (Infrastructure as a Service).

— Pod koniec kwietnia na Mazowszu oficjalnie ruszą trzy niezależnie serwerownie zbudowane w referencyjnej architekturze chmurowej, które już PKO Bank Polski wykorzystuje do przyspieszania procesów wytwarzania i testowania oprogramowania. To punkt startowy rozwoju usług chmurowych m.in. dla sektora finansowego w Polsce. Pierwszy region chmury jest już gotowy na przyjęcie nowych klientów — mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

W celu szybkiego uruchomienia usług OChK nawiązał współpracę z Exatelem i Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczącą obsługi bezpiecznych centrów danych na Mazowszu. Dla firm oznacza to zwiększenie wykorzystania posiadanych przez nie zasobów, a dla operatora możliwość świadczenia usług w najbardziej optymalny sposób, z najniższymi możliwymi wydatkami na nakłady kapitałowe na wczesnym etapie istnienia firmy. Adam Marciniak informował wcześniej „PB”, że w przyszłości operator nie wyklucza budowy własnego centrum danych.

OChK osiągnął też gotowość do świadczenia usług transformacji do chmury klientom, którzy będą chcieli zmienić model swojego IT. Podpisał umowy z pięcioma partnerami. Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology pomogą klientom OChK w stworzeniu strategii wykorzystania usług chmurowych i przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz w projektach migracji do usług chmurowych. Asseco Poland i Sygnity będą pomagać w opracowaniu szczegółowych rozwiązań informatycznych, koniecznych do przeniesienia zasobów do chmury. Współpraca z dwoma ostatnimi firmami będzie też obejmowała szerszy zakres usług, w tym oferowanie ich oprogramowania na platformie, jaką jest Chmura Krajowa.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu