OPIS-PMI strefy euro spadł, ale jest szansa poprawy

PROCHEM S.A.
03-12-2001, 11:24

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i tło)

LONDYN (Reuters) - W listopadzie przemysł strefy euro nie rozwijał się ósmy miesiąc z rzędu, jednak niewielki wzrost indeksu PMI stwarza szansę na poprawę sytuacji gospodarczej w Europie po wrześniowych atakach na USA.

Indeks Menedżerów Logistyki (PMI), który w strefie euro spadał nieprzerwanie od maja 2000 roku, wzrósł w listopadzie do 43,6 punktu z 42,9 punktu w październiku. Jednak każdy wynik poniżej 50 punktów oznacza, że przemysł nie rozwija się. PMI był wyższy od prognozowanych 42,7 punktu.

W badaniach NTC Reasearch, firmy która przeprowadziła badania na zlecenie agencji Reuters, udział wzięło ponad 2.500 firm z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Austrii, Grecji i Holandii, które wytwarzają 92 procent produkcji sektora wytwórczego strefy euro.

Indeks cen znalazł się na najniższym poziomie od lutego 1999 roku, co może być dowodem na dalsze słabnięcie presji cenowej w strefie euro i stwarza szansę na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Do 14 z rzędu spadku indeksu przyczyniły się mniejsze ceny materiałów i spadek cen ropy o 40 procent.

Według ankiety, którą w ubiegłym miesiącu przeprowadził Reuters, analitycy spodziewają się, że Europejski Bank Centralny (ECB) obniży stopy procentowe w styczniu i lutym, gdy inflacja znajdzie się poniżej dwóch procent.

Nieznacznie wzrósł indeks nowych zamówień oraz produkcji, chociaż oba ósmy miesiąc z rzędu znajdowały się poniżej 50 punktów.

Do najniższego poziomu w czteroletniej historii ankiety spadł indeks zatrudnienia. NTC podała, że z wyjątkiem Grecji wszystkie firmy w pozostałych krajach strefy euro zanotowały spadek zatrudnienia.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS-PMI strefy euro spadł, ale jest szansa poprawy