OPIS-W V dynamicznie rozwijał się sektor usług USA

Zakłady Odzieżowe " Bytom " S. A.
05-06-2002, 17:48

(Depesza uzupełniona o wypowiedź analityka, stanowisko Fed, reakcję rynku, szczegóły)

NOWY JORK (Reuters) - Opublikowany w środę raport na temat aktywności w sektorze usług, który napędza dwie trzecie amerykańskiej gospodarki pokazuje, że branża ta rozwija się najszybciej od sierpnia 2000 roku. Na rynku wzrosły nadzieje na umiarkowane ożywienie gospodarcze po ubiegłorocznej recesji.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że jego indeks obrazujący poziom aktywności poza sektorem wytwórczym, a więc w branżach od rozrywki po usługi finansowe, wzrósł w maju do 60,1 punktu z 55,3 punktu w kwietniu. Indeks wzrósł po raz czwarty z rzędu.

Analitycy ankietowani przez Reutera szacowali, że indeks ISM wzrośnie do 55,9 punktu. Każdy wynik powyżej 50 punktów oznacza rozwój sektora, a każdy poniżej - spadek.

"Te dane współgrają z szybkim ostatnio tempem rozwoju całej gospodarki" - powiedział Stephen Stanley, analityk w spółce Greenwich Capital Markets.

Stanley spodziewa się, że po 5,6-procentowym wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale, w drugim tempo wzrostu największej gospodarki świata spadnie do około trzech procent.

Na początku tygodnia ISM poinformował, że sektor wytwórczy rozwijał się w maju najszybciej od lutego ubiegłego roku.

Na dane te krótkotrwałą zwyżką zareagowały amerykańskie giełdy i dolar, spadły natomiast rentowności amerykańskich papierów skarbowych.

Mimo dobrych danych makroekonomicznych Fed nadal pozostaje ostrożny. We wtorek prezes amerykańskiego banku centralnego - Alan Greenspan powiedział, że od stycznia sytuacja gospodarcza nie zmieniła się w sposób znaczący sugerując tym samym, że Fed nie będzie się spieszył z podnoszeniem stóp procentowych.

Subindeks zatrudnienia wzrósł w maju do 49,5 punktu z 49,8 punktu w kwietniu. Oznacza to wprawdzie, że zatrudnienie w usługach spadało 15. miesiąc z rzędu, ale wskaźnik ten znajduje się coraz bliżej granicy 50 punktów, powyżej którego notuje się wzrost zatrudnienia.

"Potrzebujemy solidnych danych na temat zatrudnienia. Dlatego piątkowy raport Departamentu Pracy będzie tak ważny" - powiedział Stanley nawiązując do danych o majowym bezrobociu, jakie opublikuje pod koniec tygodnia Departament Pracy.

Indeks ISM powstaje na podstawie rozmów z 370 menadżerami reprezentującymi 62 różne branże sektora usług.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Odzieżowe " Bytom " S. A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS-W V dynamicznie rozwijał się sektor usług USA