OPIS1-Def. budżet. sięgnął w marcu 73,3 proc. planu

EM BANKC
opublikowano: 18-04-2001, 14:23

WARSZAWA (Reuters) - Deficyt budżetowy osiągnął po pierwszym kwartale prawie trzy czwarte sumy zaplanowanej na cały rok. Oznacza to, rząd będzie musiał przyjrzeć się wydatkom, gdyż inaczej nie uda mu się doprowadzić do zacieśnienia polityki fiskalnej, uważają analitycy.

Ministerstwo Finansów podało w środę, że deficyt budżetu państwa osiągnął w marcu 15,06 miliarda złotych, czyli 73,3 procent poziomu zaplanowanego na cały 2001 rok.

Cechą charkterystyczną dla polskiego budżetu jest to, że deficyt zazwyczaj rośnie w pierwszej połowie roku, jednak tegoroczne dane wskazują że jest on najwyższy od siedmiu lat.

Ministersto spodziewało się takich danych, ale zaznaczało,że wydatki są pod kontrolą. W środę w resorcie nie było nikogo, kto mógłby udzielić komentarza.

"Przychody są wyjątkowo niskie w tym roku z powodu spowolnienia gospodarczego oraz wzrostu eksportu, co z kolei wpływa na mniejsze przychody z podatku VAT" - uważa Mateusz Szczurek, analityk z ING Barings.

W pierwszym kwartale 2001 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniósł 2,4 procent wobec 6,0 procent w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z ankiety Reutera.

Zgodnie z prawem rząd jest odpowiedzialny za wykonanie deficytu budżetu centralnego, który ustalono na 2,6 procent PKB. Rząd może zrewidować deficyt ale analitycy nie spodziewają się takiej decyzji przed zbliżającymi się wyborami.

Jednak część analityków przestrzega, że rząd może zarzucić plany zacieśnienia deficytu ekonomicznego, zmniejszając dopłaty do drugiego filara i kierując fundusze na bardziej społecznie popularne cele.

Rząd chce obniżyć deficyt ekonomiczny do 1,8 procent PKB z zeszłorocznych 2,7 procent.

Deficyt ekonomiczny jest sumą deficytu sektora publicznego i funduszy państwowych minus transfery do funduszy emerytalnych.

Ustawa budżetowa zakłada deficyt na poziomie 20,54 miliarda złotych, wydatki w wysokości 181,6 miliarda złotych, a dochody na poziomie 161,065 miliarda złotych.

W pierwszym kwartale 2001 roku dochody wyniosły 19,6 procent zakładanych na cały 2001 rok wobec 22 procent w analogicznym okresie ubiegłego roku, zaś wydatki sięgnęły 25,7 procent wobec 24,2.

"Dochody są niższe niż w zeszłym roku, a na dodatek zawierają już wpływy z UMTS-u i sprzedaży amerykańskich papierów skarbowych będących zabezpieczniem wykupionych już obligacji Brady'ego" - powiedziała Monika Kubik-Kwiatkowska, analityk w Standard&Poor's MMS we Frankfurcie.

Dochody ze sprzedaży licencji na UMTS wyniosły w pierwszym kwartale 903 miliony złotych, czyli 29 procent przychodów zaplanowanych z tego tytułu na 2001 rok.

Na początku tego roku Polska sprzedała amarykańskie papiery skarbowe o wartości 439 milionów dolarów, które były zabezpieczeniem obligacji Brady'ego.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EM BANKC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Def. budżet. sięgnął w marcu 73,3 proc. planu