OPIS1-Deutsche Bank zaskoczył stratą w III kwartale

TELE-FONIKA KABLE SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 31-10-2002, 09:32

(Depesza uzupełniona o stanowisko prezesa, szczegóły i reakcję rynku)

FRANKFURT (Reuters) - W czwartek niemiecki Deutsche Bank zaszokował rynek publikując stratę za trzeci kwartał, która spowodowana była wzrostem rezerw na pokrycie złych długów i spadkiem przychodów z działalności giełdowej. Spółka spodziewa się jednak "satysfakcjonującego" wyniku za cały rok.

Największy bank w Niemczech podał, że jego strata brutto wyniosła 181 milionów euro wobec 363 milionów euro zysku przed rokiem i 282 milionów euro zysku prognozowanych przez analityków.

Rezerwy na pokrycie złych długów wzrosły do 753 milionów euro wobec 135 milionów przed rokiem i 588 milionów w drugim kwartale 2002 roku.

Wyniki - opublikowane tydzień po tym, jak złe wyniki kwartalne podał główny rywal Deutsche Banku, HVB Group - potwierdzają trudną sytuację niemieckich banków, którym wysokie koszty i uzależnienie od przeżywającej kryzys niemieckiej gospodarki utrudniają przeciwdziałanie zapaści jaką przeżywa sektor finansowy.

Jednak zdaniem analityków Deutsche Bank i tak jest lepiej przygotowany na przetrwanie kryzysu niż jego mniejsi rywale, ponieważ może poprawić swoje wyniki poprzez sprzedaż niektórych aktywów.

Prezes Deutsche Banku Josef Ackermann napisał w liście do akcjonariuszy, że dzięki sprzedaży aktywów i obniżaniu kosztów bank spodziewa się pozytywnego wyniku za cały rok.

"Na dwa miesiące przed końcem roku jesteśmy pewni, że osiągniemy satysfakcjonujący rezultat w 2002 roku" - napisał Ackermann.

Bank podał, że z nawiązką realizuje plan obniżenia kosztów o dwa miliardy euro do końca 2003 roku. Z planowanych 14.000 osób zwolniono już 10.000.

W czwartym kwartale Deutsche Bank zaksięgował zysk netto w wysokości 390 milionów euro z tytułu fuzji swojego banku hipotecznego z analogicznymi bankami należącymi do jego głównych konkurentów - Commerzbanku i Dresdner Banku.

KRYZYS W BANKOWOŚCI INWESTYCYJNEJ

Według analityków złe wyniki Deutsche wynikają z kryzysu w bankowości inwestycyjnej, gdzie niemiecki bank konkuruje z takimi gigantami jak Goldman Sachs, Merrill Lynch i J.P. Morgan Chase. Nie bez znaczenia jest też spadek aktywności w dziedzinie fuzji i przejęć oraz przedłużająca się bessa na giełdach.

Przychody z handlu akcjami, papierami dłużnymi, walutami i surowcami spadły w trzecim kwartale o ponad połowę i wyniosły 904 miliony euro wobec 1,993 miliarda rok wcześniej.

Akcje Deutsche Banku należą w tym roku do najgorszych inwestycji w europejskim sektorze bankowym. Od początku roku straciły na wartości 45 procent, podczas gdy indeks europejskiego sektora bankowego obniżył się o 24 procent.

Do godziny 9.16 akcje Deutsche Banku spadły o 4,54 procent, tracąc na otwarciu ponad pięć procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TELE-FONIKA KABLE SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Deutsche Bank zaskoczył stratą w III kwartale