OPIS1-ECB nie podniósł stóp,ale może zrobić to wkrótce

ZAKŁADY LNIARSKIE "ORZEŁ" SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 06-06-2002, 16:39

(Depesza uzupełniona o komentarze szefa ECB i analityka oraz reakcje rynku)

FRANKFURT (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) nie zmienił w czwartek stóp procentowych, ale wyraźnie zasygnalizował, że zaczyna już myśleć o zacieśnieniu polityki monetarnej.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków główna stopa refinansowa w strefie euro pozostała siódmy miesiąc z rzędu na poziomie 3,25 procent. Podczas konferencji prasowej prezes ECB, Wim Duisenberg powiedział, że perspektywy dla gospodarki są nadal niepewne, a inflacja na koniec roku może być wyższa od dwuprocentowego celu.

"Pomijając ostatni spadek inflacji średnioterminowe perspektywy dla stabilności cenowej są mniej satysfakcjonujące niż oczekiwano kilka miesięcy temu. Jednak, perspektywy dla gospodarki są również niepewne" - powiedział Duisenberg podczas konferencji prasowej.

"Potrzebujemy jeszcze dowodów zanim będziemy mogli w pełni ocenić ryzyko wzrostu presji cenowej w perspektywie średnioterminowej" - dodał.

Na wypowiedź Duisenberga natychmiast zareagowały rynki finansowe. Kontrakty terminowe na krótkoterminowe stopy procentowe EURIBOR, które uważa się za barometr oczekiwań rynku wobec przyszłego kształtu polityki monetarnej, spadły po wystąpieniu szefa ECB.

Spadek tych kontraktów oznacza wzrost oczekiwań wobec podwyżki stóp procentowych w strefie euro.

"Powiedziałem, że stabilność cenowa jest do pewnego stopnia zagrożona, dlatego nieprzypadkowo (w odniesieniu do obecnego nastawienia polityki monetarnej) nie pojawiło się słowo "właściwe" - powiedział Duisenberg.

Uczestnicy rynków finansowych spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach stopy procentowe zostaną podwyższone i czekają na wypowiedzi, które pozwoliłyby ocenić kiedy to nastąpi.

"Wypowiedź Duisenberga może oznaczać, że obniżka nastąpi już latem - w lipcu lub trochę później" - powiedział Cyril Beuzit, analityk BNP Paribas.

Argumentu za rychłą podwyżką stóp dostarczyły dane z Niemiec. Zamówienia w przemyśle największej gospodarki strefy euro wzrosły w kwietniu o 2,3 procent. Dotychczas sytuacja gospodarcza w Niemczech wyraźnie odstawała od reszty krajów Europy, dlatego wzrost zamówień może być sygnałem poprawy koniunktury.

PODWYŻKA NIEUNIKNIONA

Choć w maju inflacja w strefie euro spadła do górnego pułapu celu inflacyjnego ECB, czyli wyniosła 2,0 procent to spadek był mniejszy niż oczekiwał bank centralny. Ostatnio Duisenberg mówił, że do końca roku poziom inflacji powinien oscylować wokół dwóch procent.

Jednak z drugiej strony niższe ceny paliw i ostatni wzrost euro do najwyższego od 16 miesięcy poziomu wobec dolara może pomóc ECB uniknąć nadmiernego wzrostu inflacji.

Mocniejsza waluta pozwala ograniczyć inflację, ponieważ importowane towary, w tym ropa stają się tańsze, a eksporterzy uzyskują mniej gotówki z tytułu swojej działalności.

Większość ekonomistów zgadza się, że nawet w przypadku poprawy perspektyw inflacyjnych ECB zdecyduje się "wycofać" cześć zeszłorocznych obniżek, w tym jednopunktowe cięcie dokonane po atakach z 11 września.

Część ekonomistów uważa, że ECB powinien podnieść stopy już w przyszłym miesiącu, aby ewentualne odbicie inflacji nie stało się pretekstem do wyższych żądań płacowych w europejskim przemyśle.

Inni sądzą jednak, że ECB podniesie stopy dopiero po przerwie wakacyjnej w sierpniu i zaczeka aż koniunktura gospodarcza wyraźnie się poprawi.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY LNIARSKIE "ORZEŁ" SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-ECB nie podniósł stóp,ale może zrobić to wkrótce