OPIS1-ECB nie zmienił stóp, liczy na ożywienie gospodarki

ING Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Lokata Plus
opublikowano: 09-01-2003, 15:31

(Depesza uzupełniona o komentarze z konferencji prasowej Wim Duisenberga)

FRANKFURT (Reuters) - Na czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (ECB) zdecydował się pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie w nadziei, że zdecydowane cięcie kosztów kredytu miesiąc wcześniej wystarczy do pobudzenia europejskiej gospodarki.

Choć przedstawiciele ECB zapowiedzieli, że są gotowi działać jeżeli perspektywy rozwoju ekonomicznego ulegną pogorszeniu, a długotrwała wojna w Iraku zaszkodzi ożywieniu to decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian świadczy o ich przekonaniu, iż gospodarka zaczyna nabierać tempa.

W uzasadnieniu do decyzji banku centralnego, prezes ECB, Wim Duisenberg stwierdził, że od ostatniego posiedzenia rady perspektywy dla inflacji i wzrostu gospodarczego nie zmieniły się.

"Perspektywy dla aktywności gospodarczej w strefie euro nie uległy większej zmianie" - powiedział Duisenberg podczas konferencji prasowej. Dodał również, że obecnie bardziej niż w grudniu jest przekonany, iż poziom stóp procentowych jest właściwy dla gospodarki.

Główna stopa procentowa w strefie euro znajduje się obecnie na najniższym od trzech lat poziomie 2,75 procent po 50-punktowej obniżce w grudniu ubiegłego roku.

Tym razem decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie nie była zaskoczeniem dla analityków, którzy podkreślają jednak, że jeszcze w tym roku ECB może ponownie obniżyć koszty kredytu.

"Decyzja nie była żadnym zaskoczeniem. Istnieje szansa kolejnej obniżki stóp, jeżeli pojawią się negatywne czynniki mogące wpłynąć na perspektywy wzrostu gospodarczego. Jeden z nich już zaczął się ujawnić. To aprecjacja euro" - powiedział Jose-Luis Alzola z SSSB.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że w czwartym kwartale ubiegłego roku gospodarka strefy euro mogła rozwijać się w wolniejszym tempie niż pierwotnie prognozowano, a w pierwszych trzech miesiącach tego roku może grozić jej nawet spadek PKB.

Decyzja ECB nie miała większego wpływu na rynki finansowe. Kurs euro nadal utrzymywał się w okolicach najwyższego od trzech lat poziomu wobec dolara.

Blisko połowa z 51 analityków, których w ubiegłym tygodniu ankietowała agencja Reuters oczekuje, że najpóźniej do czerwca ECB zredukuje jeszcze stopy procentowe. Pytany o możliwość kolejnych obniżek w przyszłość Duisenberg odpowiedział: "poczekamy, zobaczymy".

Rynek kontraktów terminowych na stopę Euribor wlicza możliwość obniżki stóp w strefie euro o ćwierć punktu procentowego do czerwca tego roku.

NIEPOKOJĄCE SYGNAŁY

Bank prognozuje, że wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w tym roku od 1,1 do 2,1 procent. Przyspieszeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to gospodarka rozwijała się w tempie zaledwie jednego procentu mają pomóc obniżki stóp, które od maja 2001 roku wyniosły łącznie dwa punkty procentowe.

Inflacja także ma w tym roku spaść, być może nawet poniżej poziomu dwóch procent wyznaczonego przez ECB. Oznacza to, że realne stopy procentowe będą jeszcze niższe, co może dodatkowo pobudzić gospodarkę.

Jednak wszelkie szacunki ECB dokonywane były na podstawie danych z listopada, a pod koniec roku ze strefy euro napłynęły kolejne niepokojące sygnały.

Euro umacnia się w zaskakująco szybkim tempie, co może poważnie zaszkodzić eksporterom z branży przemysłowej, która już teraz ma się nie najlepiej.

Sektor wytwórczy strefy euro odnotował w grudniu spadek aktywności po raz czwarty z rzędu, a sektor usług pogrążył się w stagnacji. Pogorszyły się nastroje konsumentów, co negatywnie odbiło się na poziomie sprzedaży detalicznej.

Dodatkowo możliwość przewlekłej wojny z Irakiem, która podkopie nastroje zarówno wśród przedsiębiorców jak i konsumentów, powodując wzrost cen ropy oraz przyczynia się do spadku wydatków, stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki.

Dlatego też ECB zapewne wstrzymuje się z obniżaniem stóp, by zostawić sobie pole manewru na wypadek wybuchu wojny.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ING Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Lokata Plus

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu