OPIS1-Euro wobec dolara najmocniejsze od blisko 3 lat

Mariusz Zielke
opublikowano: 13-12-2002, 09:36

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i komentarze analityków)

LONDYN (Reuters) - Kurs euro wzrósł w piątek rano do najwyższego od blisko trzech lat poziomu wobec dolara i przekroczył poziom 1,0210 dolara z powodu narastających napięć geopolitycznych na świecie.

"Wzrost kursu euro można wiązać z napięciami natury geopolitycznej, obawami o ożywienie gospodarcze w USA i politykę mocnego dolara" - powiedział Brian Martin, główny ekonomista ds. rynków walutowych z Barclays Capital.

W czwartek dziennik The Washington Post napisał, że władze amerykańskie mają wiarygodne dowody, iż w październiku i listopadzie ekstremiści powiązani z al-Kaidą otrzymali z Iraku broń chemiczną.

Natomiast przedstawiciele amerykańskiej administracji wyrazili zaniepokojenie, że Iran prowadzi tajne prace nad programem rozwoju broni nuklearnej. O zamiarze reaktywowania dwóch elektrowni atomowych poinformowała również Korea Północna.

Do godziny 9.30 euro wzrosło do 1,0232 dolara, najwyższego poziomu od stycznia 2000 roku.

"To ruch podyktowany czynnikami technicznymi i powinien być kontynuowany. Dodatkowo wszelki wzrost napięć na Bliskim Wschodzie osłabia dolara" - powiedział Ryan Shea, ekonomista Bank One.

Amerykańska waluta osłabła również wobec franka szwajcarskiego i znalazła się na najniższym od miesiąca poziomie 1,4448 franka. Euro wzrosło do najwyższego od dziewięciu miesięcy poziomu 1,4785 franka szwajcarskiego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Euro wobec dolara najmocniejsze od blisko 3 lat