OPIS1-Fed nie zmienił stóp procentowych

Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
opublikowano: 24-09-2002, 21:05

WASZYNGTON (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami we wtorek Zarząd Rezerwy Federalnej zdecydował się utrzymać stopy procentowe w USA na najniższym poziomie od czterdziestu lat. Według Fed przed największą światową gospodarką nadal stoi niebezpieczeństwo spowolnienia, między innymi z powodu pojawienia się "napięć geopolitycznych".

Stopa pożyczek jednodniowych została utrzymana na poziomie 1,75 procent. Aby pobudzić gospodarkę w ubiegłym roku Fed aż 11-krotnie redukował koszty kredytu.

"Z czasem obecny kształt polityki monetarnej i rosnąca wydajność pracy powinny pobudzić i poprawić koniunkturę w gospodarce" - głosi komunikat po posiedzeniu rady. Rada zwraca również uwagę, że dane opublikowane od czasu ostatniego posiedzenia 13 sierpnia wskazują, że "zagregowany popyt rośnie w umiarkowanym tempie".

Bank centralny odniósł się również do ewentualnych ataków wojsk amerykańskich na Irak.

"Znaczna niepewność wiąże się z tempem i czasem oczekiwanego ożywienia w produkcji oraz zatrudnieniu, co po części jest wynikiem wzrostu napięć geopolitycznych" - ocenia rada.

Żaden z 22 banków i domów maklerskich pełniących rolę dealerów rynku pierwotnego nie oczekiwał obniżki stóp procentowych. Sześć z nich spodziewa się jeszcze jednej redukcji stóp przed końcem roku.

Po decyzji Fed indeksy na Wall Street nie uległy większym zmianom. Do 20.55 indeks Dow Jones zniżkował o 1,84 procent, a Nasdaq Composite zyskał 0,2 procent. Euro kosztowało 98,06 centów.

Podrożały natomiast amerykańskie obligacje skarbowe, ponieważ w komunikacie poinformowano, że dwóch z dziesięciu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), rady Fed, głosowało za obniżką stóp.

"Komunikat nie różni się właściwie od tego, który Fed opublikował po ostatnim spotkaniu. Interesujące jest natomiast to, że dwóch członków rady zagłosowało przeciwko decyzji. To znak, że w radzie trwa poważna dyskusja na temat jeszcze jednej obniżki" - powiedział Bill Quand, ekonomista Mizuho Securities w Hoboken,New Jersey.

NIEPEWNA SYTUACJA GOSPODARCZA

Dotychczas głównym motorem amerykańskiej gospodarki były wydatki konsumenckie, które przypadają na dwie trzecie Produktu Krajowego Brutto (PKB) USA. Jak oceniają analitycy w sytuacji, gdy firmy uparcie zaciskają pasa, to właśnie dzięki rosnącej konsumpcji wzrost gospodarczy w USA przekroczy w tym kwartale trzy procent.

Korzystając z najniższych od lat 60. stóp procentowych, Amerykanie chętnie zaciągają kredyty i kupują domy oraz samochody. Ich sprzedaż osiągała w ostatnich miesiącach rekordowe poziomu.

Jednak zaczynają pojawiać się już sygnały słabnącego tempa wydatków. Opublikowany we wtorek wskaźnik nastrojów konsumentów spadł we wrześniu, czwarty miesiąc z rzędu i znalazł się na najniższym poziomie od listopada ubiegłego roku.

Największa sieć handlowa na świecie - Wal-Mart spodziewa się, że we wrześniu sprzedaż w jej sklepach wzrośnie zaledwie o cztery-sześć procent, czyli w dolnej skali oczekiwań.

Amerykanów najbardziej niepokoi sytuacja na rynku pracy. Średnia liczba osób starających się o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w ciągu ostatnich czterech tygodni 418.500 osób. Jest to najwyższy poziom od maja i sygnał stagnacji na rynku pracy.

Nawet niektórzy optymiści prognozują, że w tym miesiącu liczba nowych miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce spadnie po raz pierwszy od czterech miesięcy, ponieważ firmy nie przestają ograniczać kosztów.

"W końcu nowe miejsca pracy muszą zacząć powstawać. Wzrostu wydatków konsumenckich nie da się utrzymać, jeżeli równocześnie nie przybywa nowych miejsc pracy" - powiedział Stan Shipley, ekonomista Merrill Lynch.

Ekonomiści zaczynają mówić, że obecna sytuacja coraz bardziej przypomina okres po zakończeniu recesji w latach 1990-91, którą również charakteryzowało rosnące bezrobocie.

"To wyboista droga do ożywienia, a nie podróż rakietą na księżyc" - uspokaja natomiast Paul O'Neill, sekretarz skarbu USA.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu