OPIS1-KERM nie przyjął propozycji ministra finansów

16-08-2001, 17:57

(Depesza uzupełniona o komentarz ministra Steinhoffa i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) oraz Komitet Społeczno-Ekonomiczny Rady Ministrów (KSERM) nie przyjęły w czwartek propozycji ministra finansów, Jarosława Bauca dotyczących założeń do przyszłorocznego budżetu państwa.

"Decyzją obu komitetów (KERM i KSERM) jest nie rekomendowanie Radzie Ministrów założeń budżetowych na 2002 rok przygotowanych przez Ministerstwo Finansów" - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister gospodarki, Janusz Steinhoff.

"Zobowiązaliśmy ministra finansów do ponownego opracowania tego dokumentu w konsultacji z odpowiednimi ministrami" - powiedział Steinhoff, ale nie chciał podać szczegółów, ani odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Minister Bauc przedstawił we wtorek plan ratunkowy, który zakłada ostre cięcia budżetowe przy jednoczesnym zwiększeniu przyszłorocznego deficytu budżetowego do 4,5 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Propozycje Bauca są podyktowane obawą o to, że bez zdecydowanych kroków deficyt budżetowy mógłby wzrosnąć w przyszłym roku do ponad 11 procent PKB z obecnych 3,9 procent.

"Rewizji będą podlegać zarówno założenia makroekonomiczne jak i ich konsekwencje" - powiedział cytowany przez PAP Jerzy Kropiwnicki, szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

Analitycy uważają, że takie posunięcie może mieć na celu zwiększenie zakładanego na przyszły rok wzrostu gospodarczego, który wpłynąłby na zwiększenie spodziewanych dochodów oraz zmniejszenie oczekiwanego deficytu budżetowego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-KERM nie przyjął propozycji ministra finansów