OPIS1-MSP otrzymało ofertę France Telecom na TPSA

Zakłady Magnezytowe "Ropczyce" S.A.
07-08-2001, 12:06

(Depesza uzupełniona o reakcję rynku i komentarze)

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało propozycję od France Telecom w sprawie kupna pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), powiedział we wtorek dyrektor departamentu spółek strategicznych w MSP, Karol Miłkowski.

"Jest to propozycja zwiększenia zaangażowania kapitałowego w TPSA, ale o szczegółach nie mogę się wypowiadać" - powiedział Reuterowi Miłkowski.

France Telecom, które wraz z Kulczyk Holding posiada 35 procent akcji TPSA miał opcję dokupienia 10 procent od skarbu państwa po cenie znacznie przewyższającej rynkową. France Telecom nie chciał z niej więc skorzystać.

France Telecom miał do wtorku przedstawić swoją nową ofertę kupna akcji TPSA od skarbu państwa. Jednak ani France Telecom ani Kulczyk Holding nie chcieli podać żadnych szczegółów na temat nowej propozycji.

Inwestorzy obawiali się wpływu sprzedaży akcji TPSA na rynek. Oczekiwali na komentarze ze strony ministerstwa skarbu na temat dalszej prywatyzacji telekomu.

Obawy, że duży pakiet akcji należących do resortu może wejść na giełdę jeśli francuski operator nie zechce zwiększyć udziałów w TPSA, wywołały spadek ceny akcji spółki do najniższego w historii poziomu. W poniedziałek na zamknięciu wynosił on 14,2 złotego.

Cena akcji TPSA przed podaniem informacji wynosiła 13,80 złotego natomiast o godzinie 12.00 14,05 złotych.

"Dobrze, że się pojawiła ta oferta. Pojawiły się bowiem spekulacje, że Francuzi wcale się nie spieszą ze złożeniem oferty" - powiedział jeden z warszawskim maklerów.

"Na takiej informacji powinien rosnąć kurs (TPSA), jednak nie znając szczegółów propozycji France Telecom, inwestorzy mogą się wstrzymywać z zakupami" - dodał.

Według dealera z jednego z polskich banków, spodziewany napływ gotówki za pakiet akcji TPSA powinnien wpłynąć również na umocnienie złotego.

"Trudno jednak powiedzieć, czy rynek zareagował. Wszyscy bowiem czekają na konkrety" - powiedział dealer.

W chwilę po podaniu informacji złoty umocnił się do dolara i euro, jednak zaraz potem spadł i o godzinie 12.00 za dolara płacono 4,2380 złotego, a za euro 3,7140.

((Barbara Woźniak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Magnezytowe "Ropczyce" S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS1-MSP otrzymało ofertę France Telecom na TPSA