OPIS1-Polityka gospodarcza będzie utrzymana-Kołodko

"Paged" Spółka Akcyjna
opublikowano: 16-07-2002, 16:19

(Depesza zbierająca w całość wypowiedzi nowego ministra finansów i analityków)

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - W swoim pierwszym i długo oczekiwanym przez rynek wystąpieniu nowy minister finansów Grzegorz Kołodko zapewnił, że polityka gospodarcza rządu będzie kontynuowana. Obiecał też utrzymanie dyscypliny fiskalnej oraz przyspieszenie prac nad reformami strukturalnymi oraz dalszą prywatyzację.

"Polityka rządu premiera Millera, rządu koalicji SLD, PSL, UP będzie utrzymana (...) Utrzymana będzie wysoka dyscyplina finansowa" - powiedział Kołodko.

Ta ostatnia deklaracja może uspokoić rynek, ponieważ wcześniejsze pomysły i propozycje obecnego ministra postrzegane były raczej jako poluzowanie polityki fiskalnej. Złoty wzmocnił się wobec euro i dolara.

Kołodko zapewnił także, że przyszłoroczny deficyt budżetu zaplanowany na poziomie 43 miliardów złotych nie będzie nie tylko zwiększony, ale że trwają prace nad rozwiązaniami mającymi na celu zmniejszenie dziury budżetowej.

"Pracuję na tym, aby deficyt był nie tylko mniejszy niż w ubiegłym roku, ale też mniejszy niż w pierwotnie przyjętym założeniu (na 2003 rok). Będą trudności w finansowaniu deficytu, jeżeli on przekracza pewien limit" - powiedział minister finansów.

Poprzednio deficyt miał wynieść 40 miliardów złotych, ale ostatecznie zwiększono go o trzy miliardy.

"Wystąpienie wicepremiera Kołodki oceniam jako bardzo, bardzo uspokajające. Znalazły się w nim zapewnienia o kontynuacji programu rządu, nie było natomiast wzmianek o pomysłach, które wcześniej tak martwiły rynek, w rodzaju wprowadzenia currency board" - powiedział Marcin Mróz, ekonomista SG Bank w Warszawie.

"Z drugiej strony pewien niepokój mogą budzić zapewniania o ulgach dla przedsiębiorstw, osłonach socjalnych itp. Oznacza to, że w polityce fiskalnej nie dojdzie od jakiegoś przełomu, zostanie raczej zachowane status quo" - stwierdził.

Jego zdaniem inwestorzy potrzebują czasu, by przeanalizować plan ministra.

Pozytywnie zapowiedzi ministra przyjął też członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Grzegorz Wójtowicz, ale zapowiedział, że potrzeba jest więcej szczegółów, by dokonać dokładnej oceny.

PAKIETY KOŁODKI

Grzegorz Kołodko przedstawił pakiet rozwiązań mających na celu pobudzenie polskiej gospodarki. Spadek tempa wzrostu odbił się na wynikach przedsiębiorstw. Wiele z nich przeżywa obecnie ogromne kłopoty finansowe.

"Największym priorytetem jest przeciwdziałanie bezrobociu, więc najpierw trzeba zastopować procesy, które powodują, że bezrobocie rośnie" - powiedział.

Kołodko zaproponował pakiet ustaw skierowanych do przedsiębiorstw. Chodzi tu na przykład o restrukturyzację nieściągalnych długów niektórych firm wobec skarbu państwa.

"Należy podać pomocną dłoń i zrestrukturyzować nieściągalne zobowiązania finansowe do budżetu państwa tych przedsiębiorstw, które przyjmując programy restrukturyzacyjne wniosą pełną opłatę restrukturyzacyjną" - powiedział Kołodko.

"W ten sposób nieściągalne zadłużenie będzie umorzone w zamian za opłatę restrukturyzacyjną" - dodał.

Dodał też, że rząd chce również zaproponować "nagrody podatkowe" dla firm wywiązujących się ze swych zobowiązań wobec budżetu.

BANKI DO POMOCY

Ponadto zdaniem ministra w procesy restrukturyzacyjne powinny się włączyć banki.

"Jest projekt, aby wciągnąć w to wszystkie banki, w tym te z dominującym udziałem kapitału zagranicznego. Banki mają dosyć duży i rosnący udział złych kredytów w portfelach, co jest odbiciem tego, że przedsiębiorstwa są w trudnej sytuacji" - tłumaczył minister.

Ostatnim spektakularnym przykładem jest upadłość Stoczni Szczecińskiej, która odbiła się na finansach wielu dużych polskich banków, które udzieliły jej kredytów.

Kołodko chciałby bankom zaoferować możliwość zaliczenia do podstawy opodatkowania części kosztów złych kredytów, by obniżyć wymiar podatku płaconego przez banki. W zamian jednak banki miałyby udzielać kredytów restrukturyzowanym firmom.

Pakiet Kołodki zawiera też rozwiązania w postaci ulg podatkowych, szczególnie dla niewielkich przedsiębiorstw.

"Chcę stabilizować, to co się destabilizuje, rozwijać to co się rozwija, wyrwać polską gospodarkę ze stagnacji i zagrożeń w których tkwi obecnie" - zadeklarował Kołodko.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Paged" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Polityka gospodarcza będzie utrzymana-Kołodko