OPIS1-Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano

PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty KUJAWIAK N+
opublikowano: 17-10-2002, 16:48

(Depesza uzupełniona o komentarze analityków i reakcję rynku)

WARSZAWA (Reuters) - Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu bardziej niż oczekiwali analitycy, potwierdzając, że ożywienie gospodarcze stopniowo nadchodzi.

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła licząc miesiąc do miesiąca o 8,2 procent, po spadku o 1,2 procent w sierpniu. Była też o 6,7 procent wyższa niż rok temu. Ankietowani przez Reutera analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej rok do roku o 4,1 procent.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu liczone miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,2 procent, a rok do roku o 1,0 procent. Analitycy ankietowani w tym miesiącu przez Reutera spodziewali się, że ceny produkcji liczone rok do roku wzrosną w sierpniu o 1,2 procent.

"Gospodarka powoli się podnosi. Spodziewamy się, że w trzecim kwartale wzrost PKB wyniesie ponad jeden procent, a w czwartym kwartale będzie wyższy" - powiedział Krzysztof Rybiński, ekonomista BPH-PBK.

"Dane te nie są zaskoczeniem dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i nie powinny stanowić czynnika decydującego dla polityki monetarnej. Nie jest to czynnik decydujący, ponieważ podaż pieniądza jest wciąż niska" - dodał.

Rynek oczekuje, że RPP w tym roku stopy, z których główna wynosi 7,5 procent, obniży jeszcze raz - o kolejne 50 punktów bazowych. Choć nastąpi to raczej w listopadzie lub w grudniu, niż na zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu.

Członek RPP, Wiesława Ziółkowska, powiedziała też w czwartek komentując dane o produkcji za wrzesień, że na mówienie o ożywieniu w gospodarce jest jeszcze za wcześnie.

"Tym bardziej, że nie ma oznak, które by wskazywały, że eksport netto jako wkład w PKB (rośnie) co ma znaczący wpływ - ze względu na to, ze ożywienie w strefie euro występuje bardzo powoli" - powiedziała członek RPP.

Analitycy podkreślają, że wyższy wzrost produkcji był częściowo efektem niższej bazy w minionym roku - wrzesień 2001 był o jeden dzień roboczy dłuższy od tegorocznego. W tej sytuacji w trzecim kwartale powinien nastąpić umiarkowany wzrost gospodarczy.

W pierwszym półroczu gospodarka urosła o 0,6 procent, podczas gdy na rok przyszły rząd zakłada wzrost już na poziomie 3,5 procent. Od tego jak szybko Polska będzie się rozwijać, zależeć będzie wysokość przyszłorocznych dochodów budżetowych, a więc i deficytu finansów państwa, który musi być ograniczany na drodze do Unii Europejskiej.

Rynki walutowy i papierów dłużnych zareagowały na publikację danych GUS spokojnie. Dolara wyceniono niemal bez zmian na 4,1723 złotego, zaś euro na poziomie 4,0615 złotego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty KUJAWIAK N+

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano