OPIS1-Relacja długu publ. do PKB w 02 blisko 50 proc-MinFin

NORDEA BANK POLSKA S.A.
18-12-2002, 14:49

(Depesza uzupełniona o tło)

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział w środę w trakcie wystąpienia w Sejmie, że w tym roku relacja długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB) będzie oscylować wokół 50 procent. Dodał, że w średnim terminie może ona wynieść 50-55 procent.

"Ten dług będzie oscylować w przedziale 50-55 procent w najbliższych latach, w tym w roku 2003 bliżej tego dolnego progu 50-procentowego" - powiedział minister.

Pod koniec września Kołodko powiedział, że w relacji do PKB dług publiczny wyniesie w 2003 roku 52,5 procent licząc według standardów polskich i 44,7 procent według unijnych.

Jeśli poziom 50 procent zostanie przekroczony, budżet na kolejny rok będzie musiał być skonstruowany w taki sposób, by stosunek deficytu do dochodów państwa nie przekroczył poziomu z roku poprzedniego.

Zgodnie z Traktatem z Maastricht, który określa kryteria dla państw wchodzących do strefy euro, dług publiczny nie powinien przekroczyć 60 procent PKB.

((Autor: Paweł Florkiewicz; redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: pawel.florkiewicz.reuters.com@reuters.net, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: NORDEA BANK POLSKA S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Relacja długu publ. do PKB w 02 blisko 50 proc-MinFin