OPIS1-RPP nie obniżyła stóp procentowych

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE ELEKTROMONTAŻ-EXPORT S.A.
opublikowano: 27-02-2002, 12:11

(Depesza uzupełniona o komentarze analityków i reakcję rynku)

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie obniżyła stóp procentowych, poinformował po zakończonym w środę posiedzeniu RPP Narodowy Bank Polski (NBP). Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

"W wyniku dyskusji Rada postanowiła nie zmieniać parametrów polityki pieniężnej oraz utrzymać neutralne nastawienie w polityce pieniężnej" - podano w komunikacie.

Główna stopa rynkowa, czyli minimalna stopa 28-dniowych operacji otwartego rynku wynosi obecnie nadal nie mniej niż 10,0 procent, stopa redyskontowa weksli 12 procent, a lombardowa 13,5 procent.

"Ta decyzja była w pełni oczekiwana, nikt się nie spodziewał innej, więc nie będzie mieć wpływu na giełdę. Choć moim zdaniem można było obniżyć stopy ponieważ presja inflacyjna zmalała, gospodarka jest słaba, a stopy realne wciąż wysokie" - powiedziała Ewa Radkowska, zarządzająca w ING Securities.

"Z drugiej strony jednak strony może należy rzeczywiści poczekać na efekty poprzednich redukcji stóp procentowych. Z tej perspektywy patrząc kolejnej redukcji można się spodziewać w marcu, może dopiero w kwietniu" - dodała.

Przed podaniem informacji o decyzji RPP WIG20 i WIG zwyżkowały o 0,3 procent. O godzinie 12.07 zwyżka na giełdzie była taka sama.

"Podanie informacji o decyzji RPP nie wywołało żadnych zdecydowanych zmian na rynku walutowym" - powiedział Tomasz Bartmiński, szef działu instrumentów dłużnych w DWS Polska.

"Powód jest oczywisty. Rynek był w pełni zgodny, że do obniżki stóp nie dojdzie. Dał temu sygnał nawet minister finansów" - dodał.

Złoty na decyzję RPP nie zareagował. O godzinie 12.07 wyceniano go na 4,1967 do dolara i na 3,6306 do euro. Przed podaniem informacji o decyzji RPP dolar kosztował 4,1985, a euro 3,6345.

Konferencja prasowa RPP rozpocznie się o godzinie 16.00.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE ELEKTROMONTAŻ-EXPORT S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-RPP nie obniżyła stóp procentowych