OPIS1-Spotkanie RPP z prezydentem 18 VI

COMPUTER SERVICE SUPPORT SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 12-06-2002, 16:52

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi prezydenta)

WARSZAWA (Reuters) - Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że na 18 czerwca wyznaczył spotkanie z Radą Polityki Pieniężnej (RPP). Prezydent ma nadzieję, że to spotkanie doprowadzi do porozumienia rządu i RPP, będących w sporze na temat wysokości stóp procentowych.

"Rząd zaapelował do mnie, aby pomóc w znalezieniu rozwiązania szczególnie gdy chodzi o możliwość komunikacji między rządem a RPP, gdy chodzi o kwestie związane z polityką pieniężną oraz kursową w stosunku do polskiego złotego" - powiedział Kwaśniewski po spotkaniu Rady Gabinetowej.

"Zaprosiłem na 18 czerwca RPP to będzie pierwsze takie spotkanie prezydenta i całej RPP w pałacu i przedstawię te opinie, których dziś wysłuchałem i swoje opinie i mam nadzieję, że uda mi się doprowadzić do tego, żeby nie tylko był dialog między tymi instytucjami, ale żeby można było mówić o niezbędnym współdziałaniu, które jest tak potrzebne całej polskiej gospodarce" - dodał.

W środę spotkała się Rada Gabinetowa, czyli rząd pod przewodnictwem prezydenta, i dyskutowana miała być sytuacja gospodarcza kraju. Spotkanie zwołane zostało w chwili, gdy konflikt pomiędzy rządem a Narodowym Bankiem Polskim (NBP) o kształt polityki kursowej i monetarnej zaczął znów się zaostrzać.

Rząd od dawna naciska na Radę Polityki Pieniężnej (RPP), aby ta obniżała stopy procentowe, co ma wspomóc słabnące tempo rozwoju gospodarki i pomóc w walce z bezrobociem.

Kwaśniewski powiedział, że dystansuje się od dwóch z trzech złożonych propozycji nowelizacji ustawy nad NBP, które jego zdaniem są kontrowersyjne i dyskusyjne, jednak zgadza się z rządową propozycją zmiany ustawy. Obecnie propozycje te, które mające na celu ograniczenie niektórych kompetencji RPP, są w Sejmie.

"Do jednego z tych projektów nowelizacyjnych nie mam żadnych uwag, to jest projekt rządowy, dopasowuje ustawę o NBP do norm europejskich, cała reszta jest dyskusyjna, kontrowersyjna" - powiedział prezydent.

Jedna z nich to nowelizacja ustawy o NBP, które ma na celu przekazanie rządowi decydującego głosu w sprawie ustalania reżimu walutowego - obecnie ustalanego w porozumieniu z bankiem centralnym.

Inne propozycje zmian zakładają dodanie nowych członków do RPP oraz poszerzenie jej konstytucyjnej roli obrony stabilności cen o odpowiedzialność za wzrost gospodarczy oraz o walkę z bezrobociem.

Pytany jak ocenia działalność RPP Kwaśniewski odpowiedział:

"Jeśli chodzi o cel inflacyjny to uważam, że Polska osiągnęła sukces o którym za rzadko mówimy, 3-procentowa inflacja, która od wielu miesięcy nie zmienia się dowodzi, ze akurat w tym punkcie osiągnęliśmy głęboką stabilność".

"Natomiast uważam, że można dyskutować o decyzjach RPP, gdy dotyczą stóp procentowych choć też trzeba docenić, że ta obniżka stóp następuje, ale czy ona jest odpowiednio głęboka i czy odbywa się w odpowiednim rytmie to już jest spór między fachowcami, ja bym się raczej przychylał do tego, że mogłaby być ta obniżka stóp nieco głębsza" - dodał.

Dziesięcioosobowa Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczy Leszek Balcerowicz, obniżyła w ciągu ostatnich 16 miesięcy główną stopę procentową o połowę do 9,0 procent, jednak jest ona nadal o sześć punktów procentowych wyższa od poziomu inflacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: COMPUTER SERVICE SUPPORT SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Spotkanie RPP z prezydentem 18 VI