OPIS1-Szef NBP krytykuje projekt budżetu Bauca

Dariusz Karolak
opublikowano: 13-08-2001, 19:15

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz, wezwał w poniedziałek Ministerstwo Finansów do ograniczenia w przyszłym roku wydatków budżetowych i skrytykował jego projekt budżetu na rok 2002 jako nie wystarczająco restrykcyjny.

Balcerowicz, który przewodzi także Radzie Polityki Pieniężnej (RPP), uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy propozycja Ministerstwa Finansów, by w przyszłym roku podnieść deficyt budżetowy do 4,3 procent PKB ograniczyłaby możliwość dalszych obniżek stóp procentowych.

"Jest zbyt wcześnie na jakiekolwiek deklaracje. Decyzje (w sprawie stóp procentowych) podejmowane są na podstawie wielu czynników (...) między innymi popytu wewnętrznego i sytuacji międzynarodowej" - powiedział Balcerowicz dziennikarzom.

"Jednak ten poziom deficytu budżetowego nie byłby dobry dla trwałego rozwoju gospodarczego" - dodał.

Podczas weekendu przedstawiciel ministerstwa finansów powiedział, że resort rozważa projekt budżetu, w którym deficyt budżetowy zostałby zwiększony do 4,3 procent PKB z 3,9 procent w tym roku.

W poniedziałek Balcerowicz spotkał się z ministrem finansów Jarosławem Baucem, który stara się uzyskać poparcie dla swojego projektu drastycznego ograniczenia wydatków w budżecie na rok 2002.

Bauc ostrzegł, że bez radykalnych cięć deficyt budżetowy może w przyszłym roku przekroczyć 11 procent PKB, co zdaniem wielu analityków doprowadziłoby do kryzysu finansów publicznych w Polsce.

Balcerowicz wezwał także rząd, który najprawdopodobniej straci władzę po wrześniowych wyborach parlamentarnych na rzecz opozycyjnego SLD, by ograniczył deficyt wydatków publicznych, zwany inaczej deficytem ekonomicznym, który uznawany jest za najlepszy miernik wpływu państwa na gospodarkę.

"Dla Polski jest niezmiernie pożądane, by deficyt finansów publicznych był znacząco mniejszy w przyszłym roku niż w tym" - powiedział Balcerowicz.

"Im szybciej zmniejszany jest ten deficyt, tym większe są szanse na redukcje stóp procentowych" - powiedział szef NBP.

10-osobowa RPP systematycznie powtarza, że luźna polityka fiskalna jest główną przeszkodą przy obniżaniu wciąż bardzo wysokich stóp procentowych.

Główna stopa procentowa wynosi 15,5 procent co przy inflacji na poziomie 5-6 procent sprawia, że realne koszty kredytu w Polsce należą do najwyższych w Europie.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Szef NBP krytykuje projekt budżetu Bauca