OPIS1-W XI w Niemczech przybyło 17.000 bezrobotnych

Marek Druś, Przemysław Barankiewicz
05-12-2001, 10:59

(Depesza uzupełniona o dodatkowe informacje, komentarz prezesa Urzędu Pracy i analityków)

NORYMBERGA (Reuters) - Bezrobocie w Niemczech po uwzględnieniu czynników sezonowych wzrosło w listopadzie o 17.000 osób do 3,936 miliona z 3,918 miliona w październiku, potwierdził w środę prasowe doniesienia Federalny Urząd Pracy.

Analitycy prognozowali, że wskaźnik bezrobocia po uwzględnieniu takich czynników jak zatrudnienie sezonowe wzrośnie o 23.000 osób.

Prezes Federalnego Urzędu Pracy Bernhard Jagoda stwierdził, że spowolnienie gospodarcze na świecie szczególnie mocno odczuł rynek pracy zachodnich landów.

"Spowolnienie gospodarcze na świecie ma szczególnie mocny wpływ na zachodnie Niemcy, gdzie koncentruje się przemysł" - uważa Jagoda.

W landach zachodnich liczba bezrobotnych po odliczeniu pracowników sezonowych wzrosłą o 18.000, a na wschodzie spadła o 1000 osób.

Nieskorygowana stopa bezrobocia wzrosła do 9,2 procent z 9,0 procent w październiku. Uwzględniając pracowników sezonowowych w listopadzie zarejestrowano w Niemczech 3,789 miliona bezrobotnych, czyli o 143.732 osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Mimo mniejszego niż prognozowano wzrostu bezrobocia w listopadzie analitycy uważają, że sytuacja na największym rynku pracy w Europie nie zmieni się w najbliższym czasie.

"Nadal spodziewam się znaczącego wzrostu liczby bezrobotnych w styczniu i nie spodziewam się poprawy sytuacji przed końcem następnego roku, a nawet początkiem 2003 roku" - powiedziała Manuela Preuschl z Deutsche Banku.

Dane te stanowią poważny cios dla rządu Gerharda Schroedera, który przed wyborami w 1998 roku obiecywał, że bezrobocie spadnie do 3,5 miliona osób.

Przedstawicielka federacji niemieckich związków zawodowych ocenia, że do stycznia bez pracy będzie już ponad cztery miliony obywateli.

"To pewne, że w styczniu bądź lutym z pewnością przekroczymy ten poziom" - powiedziała Ursula Engelen-Kefer z Deutscher Gewerkschaftbund (DBG).

Świadczą o tym ostatnie decyzje największych koncernów. Bankgesellschaft Berlin zdecydował się zwolnić 4.000 pracowników, a EnronEurope opuści blisko 5.000 osób.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / OPIS1-W XI w Niemczech przybyło 17.000 bezrobotnych