OPIS1-Wzrost PKB 0,5 proc, ożywienie realne w III kw

21-06-2002, 11:04

(Depesza uzupełniona o tło i komentarze członka RPP i analityka)

WARSZAWA (Reuters) - W pierwszych trzech miesiącach tego roku tempo wzrostu gospodarczego niemal nie zmieniło się. Gospodarka wciąż znajduje się w fazie spowolnienia, ale analitycy są zdania, że w trzecim kwartale może już nastąpić lekkie ożywienie, będące efektem redukcji stóp i poprawy koniunktury na Zachodzie Europy.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątek, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniósł w pierwszym kwartale 2002 roku 0,5 procent wobec 0,2 procent w ostatnim kwartale 2001 roku. Wzrost był więc dokładnie taki, jakiego spodziewali się ankietowani na początku miesiąca przez Reutera analitycy.

GUS podał też, że popyt krajowy w pierwszym kwartale nie zmienił się wobec spadku o 2,8 procent w czwartym kwartale 2001.

"Dane o PKB były nieco lepsze od naszych oczekiwań. Dobrze, że popyt krajowy przestał spadać i się ustabilizował. Drugi kwartał nie pokazuje na razie dalszego przyrostu popytu, mamy stabilizację. Czekamy wciąż na efekt niższych stóp procentowych i na moment, w którym firmy zaczną inwestować" - powiedział Jacek Wiśniewski, analityk Pekao SA.

W jego opinii, w drugim kwartale wzrost PKB może być podobny, a w trzecim pojawi się odbicie. Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Grzegorz Wójtowicz uważa natomiast, że realne jest by w całym roku wzrost PKB wyniósł około 1,5 procent.

"Myślę, że drugi kwartał nie będzie gorszy (od pierwszego), czyli nie mniej niż 0,5 procent. Myślę, że wzrost w całym roku w okolicach 1,5 procent jest realny" - powiedział Wójtowicz.

"Pewien postęp będzie (z kwartału na kwartał) sądząc po różnych wskaźnikach, w tym sprzedaży detalicznej i niskiej inflacji. Pewne przyrosty jeśli chodzi o konsumpcję nastąpią. Można się spodziewać też pewnego ożywienia jeśli chodzi o poziom inwestycji, zwłaszcza o charakterze modernizacyjnym w firmach" - dodał.

GUS poinformował również, że w maju sprzedaż detaliczna wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,9 procent, a rok do roku zwiększyła się o 1,8 procent. Z kolei bezrobocie w minionym miesiącu spadło do 17,2 procent z 17,8 procent w kwietniu.

Reakcja rynku walutowego na piątkowe dane makroekonomiczne była umiarkowana. Złoty umocnił się do dolara i euro o około 0,1 procent. O godzinie 10.50 złotego wyceniano na 4,0215 do dolara i na 3,8809 do euro.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Wzrost PKB 0,5 proc, ożywienie realne w III kw