OPIS1-Za czerwcową obniżką stóp było 6 członków RPP

Marek Druś
opublikowano: 09-08-2001, 14:51

(Depesza uzupełniona o komentarze analityków i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Czerwcowa obniżka stóp procentowych została przegłosowana przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stosunkiem głosów sześć do czterech, wynika z informacji zamieszczonej w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zdaniem analityków takie głosowanie może sygnalizować potencjalną zmianę wśród 10 członków RPP na bardziej łagodne stanowisko.

W dniu 27 czerwca RPP obniżyła stopy procentowe o 150 punktów bazowych. Najważniejsza z nich wynosi obecnie 15,5 procent. Wcześniej, w pierwszym kwartale tego roku RPP dwukrotnie obniżyła stopy łącznie o 200 punktów bazowych.

Przeciwko obniżce głosowali: Marek Dąbrowski, Dariusz Rosati, Grzegorz Wójtowicz i Wiesława Ziółkowska. Trzej ostatni członkowie RPP są zwykle za łagodną polityką monetarną.

"Wyniki głosowania świadczą o tym, że podczas czerwcowego posiedzenia członkowie RPP doszli do konsensusu, że stopy muszą być obniżone" - powiedział Maciej Reluga, ekonomista z ING Barings.

"To pokazuje, że większość 'jastrzębi' chciało obniżki, zaś 'gołębie' chciały nawet jeszcze większej obniżki" - dodał.

Niektórzy analitycy uważają, że wyniki głosowania mogą sugerować, iż podczas sierpniowego posiedzenia w grę wchodzić może kolejna obniżka.

"RPP musi przejść w kierunku złagodzenia swojego stanowiska (...) nie ma właściwie powodów, dla których RPP nie powinna tego zrobić właśnie teraz" - powiedział Timothy Ash z Bear Stearns w Londynie.

Analitycy uważają, że obniżka stóp może być uzasadniona ostatnimi danymi o zmniejszającej się inflacji i spowolnieniu we wzroście gospodarczym.

Przeciwko pierwszej, lutowej obniżce stóp głosował także Dąbrowski oraz Rosati i Ziółkowska. Ci ostatni byli za większą obniżką.

Druga obniżka była głosowana w stosunku pięć do pięciu, ale została przegłosowana decydującym głosem prezesa NBP, Leszka Balcerowicza. W marcu wszyscy członkowie Rady postrzegani jako "jastrzębie" byli przeciwni obniżce.

Analitycy mówili wtedy, że członkowie RPP byli podzieleni co do przyszłego stanowiska, nie zgadzając się co do kosztów ekonomicznych ich polityki mającej na celu zduszenie inflacji.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Za czerwcową obniżką stóp było 6 członków RPP