OPIS2-PKN wspólnie z Rotchem chcą przejąć Gdańską

25-09-2002, 19:20

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi, tło i szczegóły)

Marta Karpińska

WARSZAWA (Reuters) - PKN Orlen podał w środę, że chce wspólnie z zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii spółką Rotch Energy starać się o przejęcie swojego głównego rywala na krajowym rynku - Rafinerii Gdańskiej. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, powstanie największym gracz w branży paliwowej w regionie.

Ta deklaracja - dzięki której kurs PKN wzrósł o 2,8 procent - zaskoczyła rosyjski koncern Lukoil, który wspólnie z Rotchem złożył ofertę kupna 75 procent akcji Gdańskiej.

Przedstawiciele zarówno Rotcha jak i Orlenu jasno dali do zrozumienia, że nowe konsorcjum nie będzie raczej obejmować Lukoilu. Może to oznaczać, że rosyjskiemu gigantowi nie uda się zdobyć przyczółka w Polsce.

Oferta została złożona w dzień po tym, jak rząd przedstawił zmiany w swojej dotychczasowej strategii dla sektora paliwowego. Zakłada ona teraz, że dwie wiodące w kraju grupy paliwowe mogą się połączyć, mimo że rynek obawia się powstania w wyniku takiej transakcji niemalże monopolu.

"Możemy teraz oficjalnie starać się o przejęcie Gdańskiej, którą interesowaliśmy się od jakiegoś czasu" - powiedział dziennikarzom w kuluarach seminarium energetycznego Zbigniew Wróbel, prezes PKN orlen.

"Łącząc nasze siły z Rotchem możemy znacznie przyspieszyć całą transakcję" - dodał.

Rotch, który od prawie dwóch lat zaangażowany jest w przetarg na sprzedaż Gdańskiej, unikał składania jakichkolwiek deklaracji.

"Nie staramy się w ten sposób zabezpieczyć. Uważamy po prostu, że w obecnej sytuacji rząd będzie miał większe możliwości wyboru" - powiedział dziennikarzom szef Rotcha, Keyvan Rahimian.

Wróbel powiedział, że w ramach wspólnej oferty z Rotchem PKN otrzymałby 25 procent minus jedna akcja Gdańskiej, podczas gdy Brytyjczycy dostaliby 50 procent plus jedna akcję.

Orlen dostałby także prawo pierwokupu akcji Rotcha, gdyby ten, po okresie w którym zabrania mu tego umowa prywatyzacyjna, postanowił sprzedać swoje akcje.

Na drodze do zrealizowania całej transakcji mogą stanąć polskie władze antymonopolowe, które już skrytykowały potencjalną umowę. Wraz z Gdańską PKN kontrolowałby około 90 procent przetwórstwa ropy w Polsce i ponad 50 procent rynku detalicznego.

Moce przerobowe RG wynoszą obecnie 85.000 baryłek dziennie - około jednej czwartej możliwości PKN-u.

"Jeśli PKN weźmie udział w prywatyzacji, ostatecznie dojdzie najprawdopodobniej do fuzji. To pozwoli na znaczne oszczędności kosztowe i postawi PKN w dużo lepszej pozycji do negocjacji w sprawie konsolidacji na szczeblu środkowoeuropejskim" - powiedział Sebastian Słomka, wiceszef działu doradztwa BDM PKO BP.

ROSJANIE NA LODZIE?

Dwustronna strategia Rotcha zaskoczyła jego dotychczasowego partnera - koncern Lukoil, którego możliwości finansowe i dostęp do złóż ropy były dotąd wysoko cenione przez polski rząd.

Lewicowy gabinet coraz wyraźniej sygnalizuje, że pozwolenie rosyjskiemu gigantowi na wykupienie jednej piątej polskich mocy przetwórczych mogłoby zachwiać energetycznym bezpieczeństwem państwa.

"Jesteśmy zaskoczeni. Złożyliśmy ofertę razem z Lukoilem i ta oferta jest nadal ważna" - powiedział Siergiej Popow, wiceprezes Lukoil Europe Holding.

Oferta Lukoila jest częścią jego strategii międzynarodowej, która zakłada ekspansję na rynkach europejskich, a także w USA. Rosjanie mają już rafinerie w Bułgarii i Rumuni i są bliscy wejścia na rynek grecki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS2-PKN wspólnie z Rotchem chcą przejąć Gdańską